Víte, kde můžete najít horské gorily nebo Noemovu archu?
Národní parky jsou jedním z nejčastějších důvodů, proč jednotlivci cestují na tento kontinent. Podíváme se blíže na ty nejslavnější a nejhezčí. V mnoha afrických zemích tvoří příjmy z cestovního ruchu značnou část státního rozpočtu, a to platí především ve východní a střední Africe, kde národní parky často zahrnují značnou část regionu. Téměř 40 % regionu Tanzanie spadá pod několik úrovní zabezpečení. V Zambii je situace srovnatelná.
Serengeti – slavný Tanzanský park
Název Serengeti znamená „místo, kde jsou pláně nekonečné“. A zatravněná savana, která tvoří lví podíl nejstaršího, největšího a nejznámějšího parku Tanzanie, Serengeti, se skutečně táhne daleko za panorama. Občas se vynoří skalní výběžek zvaný kopjes, kde hýří jeden z afrických predátorů. Serengeti je cílem pro přírodní nadšence z celého světa, což je oceňováno každoročním pohybem pakoňů a zeber. Vědci odhadují, že v období sucha se více než 1,5 milionu tvorů vydává na pochod za vodou. Skupina, která je prý až 40 km dlouhá, je sledovaná predátory.
V roce 1978 bylo v rámci parku provedeno sčítání všech teplokrevných tvorů. Přicházející čísla byla fascinující – 1,5 milionu pakoňů, 9 000 žiraf, 5 000 slonů, 3 000 lvů a statisíce dalších tvorů žilo na ploše zhruba 15 000 kilometrů čtverečních. V dnešní době, přes veškerou snahu ochranářů, jsou tato čísla výrazně nižší (mnohé druhy jsou zcela vyhubené), protože pytláci neustále zbytečně zabíjejí zdejší tvory.
Noemova archa Afriky
Sopečná zóna Ngorongoro byla původně součástí Serengeti. Ale první masajské obyvatelstvo se vzbouřilo proti různým zákazům, které přineslo spojenectví s rozsáhlým parkem, takže Ngorongoro a její prostředí se v roce 1959 staly samostatným územím. 20 kilometrů široká dutina se stěnami dosahující výšky 600 metrů nad krajinou je kolébkou africké přírody. Přírodovědci odhadují, že na ploše 300 kilometrů čtverečních žilo téměř 30 000 tvorů.
Horské gorily najdete v Bwindi
Na hranicích s Kongem na jihu pohoří Virunga se nachází jeden z posledních ostrovů, kde přežívají silně ohrožené horské gorily. Přibližně polovina světové populace žije v oblasti tohoto parku. Žádná zoologická zahrada na světě nechová horské gorily a jen Bwindi nabízí možnost vidět je svýma očima. Musíte se připravit na to, že vás to bude hodně stát a zažijete neskutečný výšlap pralesem. Pozorovat shluk goril není možné nepřetržitě, ale můžete někdy vidět 2 až 35 jedinců z blízkého okolí 3-5 metrů od vás. Přestože jsou gorily býložravci, 200kilový samec má obrovskou sílu, kterou může využít k zabití či oslabení nepřítele!
Etosha v Namibii
Národní park Etosha na severu Namibie je jedním z největších parků v celé Africe a zároveň chráněnou zónou v Africe, která je zcela oplocená. Dávno před dvěma miliony let zde bylo gigantické slané jezero, které však klimatickými změnami vyschlo a vzpomínkou na něj je 125 km dlouhá a 75 km široká pánev. Etosha byla založena v roce 1907. Návštěvníci zde mohou vidět lvy, slony a žirafy.
Dalším epicentrem, které cestovatele zaujalo, je padající hvězda Hoba – největší meteorit, jaký kdy byl na naší planetě nalezen. Jeho hmotnost je úctyhodných 60 tun a není pochyb o tom, že když před dlouhou dobou narazil na zemský povrch, byla to opravdová rána.
Zdroje info: kudyznudy.cz, cestujeme.cz
Náhledové foto: Pixabay