Víme o místu, které ukrývá největší záhadnou sochu

Batu

Číňané, Indové a Malajci koexistují vedle sebe, každá etnická skupina má svůj uzavřený svět. Největší socha Murugana, boha války a vítězství, na světě, střeží hlavní indické území. Je pozlacená a obklopená smečkou smělých a věčně hladových opic. Každý den však prochází chrámy Batu Caves pět tisíc bosých poutníků.

Hora Batu je opravdu velmi stará – 400 miliónů let

Jeskynní systém Batu Caves, vytvořený z vápenců, leží třináct kilometrů severně od malajského hlavního města Kuala Lumpur. Je tak blízko, že stačí nastoupit na jednu z linek metra a nechat se odvézt na místo. Nejlépe je vidět z Petronas Towers. Rovinatá krajina posetá nižšími budovami a zaplněná smogem se najednou zvedá do vysoké homole cukru. Indický obchodník Thamboosamy Pillai zasvětil toto posvátné poutní místo všem hinduistickým věřícím na konci devatenáctého století.  Samotná hora tam však stojí už čtyři sta milionů let.

Patnáctimetrový král, který shlíží na svůj národ

Pillal údajně převzal jeskyně Batu pro své náboženství, protože tvar vchodu do jeskynního komplexu mu připomínal posvátné artefakty. Dnes se jedná o jednu z nejvýznamnějších hinduistických svatyní na světě mimo Indii. Návštěvníky vítá u vchodu patnáctimetrová socha opičího krále Hanumana. Mezi turisty se proplétají makakové jávští v barevných sárí.

Tyto odvážné opice se v lepším případě přehrabují v odpadcích, v horším případě kradou jídlo. Nedoporučuje se k nim přibližovat. Přísně si střeží své teritorium a nemají daleko k použití svých dlouhých špičatých tesáků. Lidé jsou pro ně spíše nutným zlem, protože jim poskytují hlavní zdroj potravy.

Zobrazení pravé Indie v každém chrámu

Bůh války
Foto: Pixabay

Před vstupem do svých chrámů si hinduisté zouvají boty a často zapalují svíčky nebo vonné tyčinky. Po cestičkách mezi přilehlými chrámy se procházejí davy Indů, oblečených v tradičním oděvu, a dávají tak nahlédnout, jak to vypadá v Indii. Každý chrám je bohatě zdoben postavami z indické mytologie.  Každá postava je zobrazena v jasných barvách. Výhledu však dominuje dvaačtyřicet metrů vysoká socha boha války a vítězství Murugana. Nenechte se zmást jeho umístěním – tento strážce pochází z nového tisíciletí. 

Cestu zakončíte v tajuplném chrámu

Murugan stojí před dvěma sty sedmdesáti dvěma schody vedoucími k hlavnímu chrámu. Strmé betonové schodiště se ve vlhkém a horkém vzduchu stává nepříjemným protivníkem. Na zábradlí sedí řady opic a čekají, až další turista udělá chybu a nechá otevřenou láhev s pitím bez dozoru. Výhled z vrcholu je však ohromující. Obrovská jeskyně s vysokým stropem ukrývá malý chrám a úplně vzadu je další schodiště.

Po vystoupání na nejvyšší stupeň se naskytne mystický pohled. Jeskyně ústí do hluboké rokle, jejíž dno je pokryto betonem a uprostřed stojí malý chrám.  Kolem stěn jeskyně bez stropu hoří svíčky. Místo má vynikající akustiku, ale je slyšet pouze šepot.  Ne každý návštěvník Batu Caves to dotáhne tak daleko, ale kdo překoná horko, vlhko, schody a zloděje opic, nelituje.

Zdroje info: kudyznudy.cz, mahalo.cz

Náhledové foto: Pixabay