Villa Tugendhat – pyšní se materiály zdaleka a využívalo ji i gestapo

Villa Tugendhat se nachází v srdci Brna, ve čtvrti Černá Pole. Postavena byla mezi lety 1929 a 1930 a patří mezi nejvýznamnější díla německého architekta Ludwiga Miese van der Rohe. Jde také o ikonický příklad meziválečné moderní architektury, který kombinuje funkčnost, elegantní materiály a pracuje s prostorem. V roce 2001 byla Vila Tugendhat zapsána do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Maria Ludwig Michael Mies, nebo jak ho známe teď Ludwig Mies van der Rohen, se narodil 27. března 1886 v Německu u hranic s Belgií. V rodině byl nejmladším dítětem kameníka Michaela Miese a jeho ženy Amelie. Navštěvoval obecnou a katolickou školu i průmyslovku v Cáchách. Učil se zedníkem, ale praktikoval jako kreslič. Roku 1905 odešel do Berlíne, kde do roku 1907 pracoval u architekta a ilustrátora Bruna Paula. Poté, od roku 1908 do roku 1911, pracoval u architekta a grafika Petera Behrense, díky kterému si oblíbil Schinkelův klasicismus.

Začátky slavného architekta

Roku 1913 si Mies otevřel vlastní architektonickou kancelář. Ve své domácí tvorbě se zaměřoval především na vily, rodinné domy, skleněné mrakodrapy, cihlové rodinné domy a obytné bloky. Stal se dokonce členem sdružení architektů Der Ring. Manžele Tugandhatovi zaujal jeho dům v Gubenu a rovněž Miesovou klidnou a sebevědomou osobností umělce.

Náhledové foto: Svedek / Creative Commons / CC BY-NC-ND 2.0., https://openverse.org/image/6527185f-1af5-4099-9e78-dd079f7a0a0e?q=Tugendhat 

Roku 1938 odjel do USA a ujmul se vedení Illinois Institute of Technology v Chicagu a založil tam i svou kancelář. Ve své zámořské životní etapě se soustředí na plány univerzitního areálu, výškové i běžné obytné domy a administrativní mrakodrapy. Počátkem roku 1969 přislíbil Miesův ateliér pomoc při rekonstrukci vily Tugendhat. 17. srpna roku 1969 Ludwig Mies van der Rohe v Chicagu zemřel.

Čím je vila Tugendhat výjimečná

Vila je zasazena do svažitého terénu a je orientována na jihozápad z důvodu většího množství přirozeného světla. V suterénu budovy se nachází technické zázemí. Najdete zde kotelnu, strojovnu vzduchotechniky a pro elektrické spouštěče oken, fotokomoru, prádelnu a trezor na kožichy. V prvním patře se nachází hlavní obývací prostor, přípravna a kuchyně. Ve druhém patře si můžete projít vstupní halu, rodičovskou sekci, dětskou sekci a prostornou horní terasu, která umožňuje výhled na zahradu a také relaxování na čerstvém vzduchu. Zahrada poskytuje prostor pro lehkou procházku, posezení, ale i prostor na hraní pro děti.

Vila byla původně postavena pro manžele Gretu a Fritze Tugendhatovi, pocházejících z židovských německých rodin průmyslníků a obchodníků, žijících v Brně již několik generací. Jenže v roce 1938 museli uprchnout před nacisty. Během války a v průběhu let byla vila využívána různými institucemi, včetně gestapa a později i sovětské armády. V letech 2010 až 2012 prošla vila rozsáhlou památkovou restaurací do podoby, kterou dostala v roce 1930. Interiér je vybaven přesnými replikami původního nábytku i vybavení.

Vstupenky je třeba si objednat předem na webu Vily Tugendhat. Během otevírací doby si můžete zdarma projít zahradu a výstavy v technickém podlaží vily. Také jsou přístupné tři okružní prohlídky s průvodcem, které vám poskytne spousty zajímavých informací o vzniku a historii vily, ale i o vzniku vilové kolonie nad Lužáneckým parkem. Je zde umístěna i expozice představující architekta Ludwiga Miese van der Rohe, stavebníky a životy rodiny Tugendhatových ve vile do jejich emigrace před hrozbou druhé světové války.

https://www.brnoid.cz/cs/vstupenky-tugendhat, https://cs.wikipedia.org/wiki/Vila_Tugendhat, https://www.rexter.cz/rubriky/recenze/funkcionalisticka-vila-tugendhat-v-brne-rezervace-vstupenek_408.html

Náhledové foto: Vít Švajcr, Dobré světlo.com / Creative Commons / CC BY-SA 4.0., https://openverse.org/image/fbe12155-527f-42a8-809f-13c67997bd00?q=Tugendhat 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.