Vikingové byli nejlepšími bojovníky své doby – přesto kvůli jedné jediné chybě přišli o Anglii

Vikingové byli nejlepšími bojovníky své doby – přesto kvůli jedné jediné chybě přišli o Anglii. Vikingové byli známí svou vojenskou zdatností a dlouho sužovali Anglii. Nakonec však byli poraženi.

Král Harold II. Godwinson (11. století) nebyl příliš oblíbený a není divu, že proti němu v jednu dobu postupovaly hned dvě armády – Vikingové a Normané. Bohužel však o sobě navzájem kvůli nejrůznějším pletichám nevěděli – a právě to se jim stalo osudným.

Dvě armády, které se minuly

Král Harold II. Godwinson očekával invazi Viléma, vévody z Normandie na jihu země, zatímco vojska norského krále Haralda Hardrada postupovala ze severu. Norský král Harald Hardrada získal podporu Tostiga Godwinsona, lického krále, který byl vyhnán a chtěl se pomstít svému bratrovi.

I proto byly informace o Vikingech a Normanech, které přicházely k anglickému králi, byly rozporuplné. Vikingy napadli nepřipravené a zdá se (tedy alespoň podle některých pramenů), že neměli u sebe zbroj, kterou nechali na svých lodích, protože očekávali anglická vojska až za několik dní. Navíc norská vojska tábořila na obou březích řeky a nestihla vybudovat žádné obranné valy.

 

Foto: Pixabay

Porážka, ze které se nevzpamatovali

Když dorazili k mostu u Stamford Bridge (25. září 1066), střetli se s anglickými vojáky vedenými králem Haroldem II. A nepomohl jim ani nejspíš psoeldní zaznamenaný berserk nasazený v bitvě, který podle legendy zabil na Stamforském mostě sám přes 40 vojáků.

Berserkové byli skutečnými válečníky ze severu, kteří se proslavili svou statečností a odvahou. Bylo jim připisováno, že před bitvou konzumovali směs bylin, která je nakazila agresivitou a otupovala vnímání bolesti.

Po bitvě byl norský král Harald Hardrada zabit, a většina jeho vojevůdců byla poražena. Jeho syn Olaf nabídl příměří a souhlasil, že stáhne svá vojska a vzdá se nároků na anglický trůn. Anglický král Harold II. tím souhlasil, což znamenalo konec éry Vikingů v Anglii. Krátce poté však Harold II. musel čelit další výzvě, bitvě u Hastingsu (14. října 1066), kde byl poražen Vilémem Dobyvatelem, což vedlo k normanskému dobytí Anglie. Svého vítězství si tak příliš dlouho neužil.

 

Zdroj: https://www.facebook.com/mppardubice/posts/2311409482329223/, https://medium.seznam.cz/clanek/jan-hrdina-stamford-bridge-1066-smrt-posledniho-vikinga-aneb-bitva-o-osud-anglie-19684

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.