Věznice Lukiškés v litevském Vilniusu za strohou fasádou nyní skrývá kulturní centrum. V minulosti to bylo obávané vězení NKVD i gestapa
Podívat se do věznice nemusí být špatným zážitkem. Aspoň si člověk uvědomí, kde by nechtěl trávit svůj životní čas. Tyto prostory málokdy nabídnou něco optimistického k podívání. Některé věznice už přestaly sloužit svému původnímu účelu a staly se z nich historické pamětihodnosti, kam se sjíždějí turisté z různých koutů světa. Platí to také pro věznici Lukiškés, která se nachází v hlavním městě Litvy – ve Vilniusu.
Carská věznice
Rádi se chodíte podívat do zajímavých míst? Těch je na světě spousta. V každém státě najdete něco, co za vidění rozhodně stojí. Až budete mít někdy cestu na sever do pobaltských republik a zastavíte se v litevském Vilniusu, tak si nenechte ujít budovu bývalé věznice Lukiškés. Najdete ji asi půl kilometru od litevského parlamentu, Paláce Seimas, jenž pochází z let 1976 až 1980, a kousek od Litevské národní knihovny Martynase Mažvydase, v centrální části města.
Historie věznice Lukiškés spadá ještě do carského Ruska, kdy byla v roce 1837 přestavěná z původního římskokatolického kláštera. Nebyla moc velká, ale pro potřeby tehdejší státní aparatury bohatě stačila. Stejně v ní vězni moc dlouho nepobyli, protože buď byli propuštěni, popraveni nebo přemístěni někam na Sibiř, kde si svůj trest odpykali.
V 70. letech 19. století sílila potřeba věznici Lukiškés zvětšit a chátrající budovu opravit. Místo opravy se ale v roce 1901 přistoupilo k jejímu zbourání a postavení věznice nové – větší a modernější. Nový komplex , dokončený v roce 1905, obsahoval na 421 cel pro vězně, záchytné centrum pro 278 vězňů, kancelářskou budou, kuchyni, pekárnu, prádelnu včetně bytů pro dozorce a důstojníky. Podle výčtu staveb a jejich zařízení je možné o věznici říct, že věznice byla nejdražší budovou v regionu na počátku 20. století.
Kostel svatého Mikuláše
Součástí věznice Lukiškés a zároveň i její dominantou v severním průčelí je pravoslavný kostel svatého Mikuláš, postavený ve stylu novobyzantismu. Pojí v sobě byzantské a ruské architektonické prvky. Ve své době se jednalo i impozantní stavbu ze žlutého kamene a s pozlacenou kopulí. Dnes už svému původnímu účelu neslouží. Po druhé světové válce se z něho stalo skladiště. Od roku 2019 se v jeho prostorách nachází koncertní síň.
Kostel svatého Mikuláše. Foto: Alma Pater, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons
Historie věznice v letech 1918 až 1945
Carskému Rusku sloužila věznice Lukiškés do roku 1918, kdy se Litva stala samostatnou republikou. Od ledna 1919 byl ale Vilnius obsazený polskými vojsky a v období Druhé polské republiky do věznice putovali především významní běloruští političtí vězni, komunisté a socialisté.
V roce 1940 došlo k okupaci pobaltských států Sovětským svazem. Jeho státní aparát si z věznice Lukiškés udělal obávanou zadržovací vazbu pro vězně, kteří nakonec končili v Gulagu. Když Německo v roce 1941 napadlo Sovětský svaz, tak došlo k masakrům vězňů, které provedla NKVD po celém sovětském území. Týkaly se i litevské věznice.
Za nacistické okupace věznice posloužila gestapu pro zadržování Židů a Poláků, kteří pak byli popraveni. Od roku 1944 byla věznice Lukiškés opět v rukou Sovětského svazu, který zde věznil polské aktivisty a partyzány.
V roce 2019 nastala nová éra v životě věznice
Jako věznice přestala Lukiškés fungovat v roce 2019. Stalo se z ní kulturní centrum zvané Lukiškés 2.0, jejíž název odkazuje na zahájení nové její nové éry. Zároveň byla otevřena veřejnosti i v rámci komentovaných prohlídek. Ta se má možnost seznámit s podmínkami, jaké zde na vězně čekaly. Uvidí samotky v suterénní části věznice, v nichž vězeň trávil i půl roku jen sám se sebou. Uvnitř věznice se konaly také popravy zastřelením. Trest smrti byl v Litvě zrušen až v roce 1998.
Délka komentované prohlídky je cca 1,5 až 2 hodiny. Jeden lístek vás vyjde na 20 EUR, tedy asi 500 korun českých.
Zdroj: https://www.thetravelmagazine.net/i-went-to-prison-in-vilnius-lithuania/, https://www.lukiskiukalejimas.lt/pasivaiksciojimai/en/home-eng/
Věznice Lukiškés. Náhledové foto: Juliux, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons
U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.