Větší než malé množství alkoholu aneb jak si užít svátky v rovnováze  

Alkohol Vánoce

Konec roku bývá ve znamení vánočních večírků, návštěv u příbuzných a všelijakých oslav, kdy nám „správní“ hostitelé nabídnou něco dobrého na zahřátí v podobě alkoholu. A právě v tomto období můžeme slýchat i sami užívat frázi „dám si jen malé množství“. Co ale znamená „malé množství“? A čím alkohol nahradit, aby nám chutnalo?

Lidová tradice říká, že „malé množství alkoholu neškodí, že je zdravé“. Odborníci a Světová zdravotnická organizace (WHO) se ale v posledních letech shodují, že je to jinak. Jakékoliv množství alkoholu našemu organismu škodí.

Jenže koncem kalendářního roku se na nás pravidelně valí akce a příležitosti, kde alkohol teče proudem a je obtížné se mu zcela vyhnout. Co nám tedy zbývá? Pojďme se pokusit negativní účinky alkoholu minimalizovat, abychom svůj organizmus nezatěžovali víc, než je nutné a zdravotně únosné.

„Je zajímavé, jak se názory na alkohol proměnily. Dříve se tradovalo, že například Francouzi žijí déle i díky popíjení vína. Jenže se ukazuje, že jejich dlouhověkost souvisí s celkovým životním stylem založeným na prospěšné středomořské stravě,“ vysvětluje MUDr. Jana Ježková, vedoucí Asistenční služby ve zdravotní pojišťovně OZP. „V České republice alkohol způsobuje přibližně 6 % celkové úmrtnosti, což odpovídá asi 6 500 úmrtím ročně.“

Nejčastější mýtus o alkoholu? V malém množství nemůže škodit

Jedním z mýtů o alkoholu bylo, že určité tolerované množství během dne není na škodu. Ve Francii to bylo cca 60 g alkoholu pro muže a 36 g pro ženy 36 g. Dříve to dokonce i WHO obecně vymezila na max. 2 „standardní“ nápoje denně pro muže (cca 20 g čistého alkoholu) a pro ženy max. 1 „standardní“ nápoj (cca 10 g čistého alkoholu).

Co je „standardní“ nápoj?

  • 0,5 litru piva (4 % alkoholu)
  • 2 dcl vína (12 % alkoholu)
  • 0,5 dcl tvrdého alkoholu (40 % alkoholu)

Jak tedy na zdravější svátky?

Ano, jsme omylní a podléháme i lákadlům a pokušením, která nám mohou ubližovat. Zkusme tedy případné škody co nejvíce eliminovat, abychom příliš netrpěli.

„Pokud předem víte, kdy vás čekají návštěvy či oslavy, zkuste si naplánovat, kdy a co budete pít. To znamená dát si jasný limit a držet se ho. Určitě pamatujte na prokládání alkoholu vodou, což vám pomůže omezit jeho množství. Navíc pak nebudete pít alkohol na žízeň a snížíte následnou dehydrataci. Stůjte si za svým a klidně alkohol odmítněte, pokud ho pít nechcete. Zařaďte si do svátečního kalendáře také alkohol-free dny, ať váš organismus může zregenerovat,“doporučuje MUDr. Jana Ježková.

MUDr. Jana JežkováMUDr. Jana Ježková: Foto se svolením Jany Ježkové

Alternativy zimních nápojů bez alkoholu

Během prosince nadupaného oslavami, večírky a návštěvami můžete vyzkoušet i řadu zajímavých drinků bez alkoholu. Sehnat se dají chuťově poměrně srovnatelné nealko varianty vína, piva i tvrdého alkoholu. A existují i další možnosti, jak podpořit vánoční atmosféru.

„Zkuste třeba domácí punč nebo svařené víno v nealkoholické verzi, kdy nápoji dodají svěží chuť ovocné šťávy a koření – hřebíček, skořice, badyán a podobně. Další obměnou je vánoční smoothie – kombinujte třeba jablka, pomeranče, skořici a med. Čaje můžete doplnit zázvorem a kořením typu hřebíček s kardamomem i medem,“ pokračuje lékařka a doplňuje: „Zajímavým tipem je také kurkuma latté s protizánětlivými účinky. Jakékoliv mléko či jeho alternativa, které se zahřeje na plotně a smíchá s kurkumou, vanilkou, skořicí, medem a trochou přepuštěného másla.“

„Suchý“ či „mokrý“ únor už v prosinci?

Zatímco úplná abstinence má nejsilnější propagaci především v únoru, význam správného pitného režimu je potřeba zdůrazňovat po celý rok. Zdravotní pojišťovna OZP se na podporu pitného režimu zaměřuje dlouhodobě, protože právě dostatek tekutin je prevencí řady zdravotních problémů, např. může zásadně ovlivnit vysoký tlak nebo správnou funkci ledvin.

Vzhledem k tomu, že průměrné mužské tělo (80 kg) se skládá ze 60 % vody a ženské (60 kg) zhruba z 55 %, můžeme vydedukovat, že voda v těle má řadu významných funkcí. Hraje zásadní roli při vylučování, výměně látek, má funkci rozpouštědla a transportu. Aby vše správně fungovalo, musíme ovšem denně doplňovat dostatečné množství tekutin, nejlépe čisté vody,“ popisuje MUDr. Jana Ježková, vedoucí Asistenční služby ve zmíněné zdravotní pojišťovně, a dodává.„Ideální je pít po menších dávkách a maximálně 150 ml najednou, abychom organismus nepřetížili. A protože tekutiny nedoplňujeme jenom v nápojích, optimálně bychom si jejich příjem měli rozdělit mezi nápoje – cca 2/3 – a potraviny bohaté na tekutiny – cca zbylou 1/3. Taky zohledňujme svůj aktuální zdravotní stav, míru zatížení i okolní klima.“

Alkohol v ČR? Statistiky, které vás mohou překvapit

Z dat Světové zdravotnické organizace a Státního zdravotního ústavu vyplývá následující:

  • ČR je na jednom z předních míst v konzumaci alkoholu na světě, a to s průměrem 14,4 litrů čistého alkoholu na osobu ročně (WHO, 2022).
  • Každý 10. Čech splňuje kritéria pro diagnózu závislosti na alkoholu.
  • Rizikově pije alkohol až 1,5 milionu Čechů, což znamená pravidelné překračování bezpečné hranice.
  • S příchodem svátečního prosincového období stoupá spotřeba alkoholu až o 30 %.

Zdroje info: tribune.cz, vlada.gov.cz, drogy-info.cz, https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC6713002/

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.