Velká čínská zeď: památka, která stále láká

Velká čínská zeď: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Velká čínská zeď je nezjnámější památkou v Číně, o které již toho bylo napsáno spousta. Téměř každý ví, že je vidět z vesmíru (bohužel toto tvrzení není ve skutečnosti pravdivé, nicméně tomuto mýtu stále věří spousta lidí), a tak trochu si každý z nás pamatuje něco málo z historie této památky. Pojďme si osvěžit své vědomosti ohledně tohoto oblíbeného turistického místa. Možná vás bude zajímat, že existuje několik tajemství, o kterých se ještě neví.

Jak je to s délkou?

Velké množství publikací se shoduje na tom, že Velká čínská zeď měří 7 000 metrů. Podle posledních výzkumů ale vyplývá, že je ještě o 5 000 metrů delší a měří tedy okolo 12 000 metrů. Bohužel, skutečnou délku je ale velmi obtížné určit, protože se nejedná o souvislou stavbu – i když většina panovníků se snažila o to, aby se skutečně jednalo o jednolitou hranici zeď. Navíc, nikde není řečeno, co všechno se počítá – jen zachovalá zeď nebo i její pozůstatky?

Velká čínská zeď: Zdroj obrázku Pixabay.com

Kdo je zakladatelem?

Ani tahle otázka nemá jednoznačnou odpověď. Historie vypráví o tom, že panovník Qin Shi Huangdi (259 př. n. l. – 210 př. n. l.) se pokusil o sjednocení Velké čínské zdi. Bohužel, který z panovníků ji nechal stavět jako první, se bohužel neví. Spousta čínských panovníků se pokoušela zeď sjednotit, nicméně ani do dnešního dne se to nepodařílo. Důvodem, proč je sjednocení pro panovníky natolik důležité, je jednak obranná funkce čínské zdi, jednak také vyjádření moci panovníka.

Přístupné části Velké čínské zdi

Samozřejmě ne všechny části Velké čínské zdi jsou přístupné veřejnosti. Existuje několik míst, která můžete zvolit. Nejnavštěvovanější je část Simatai, která se nachází asi 120 kilometrů od Pekingu. Pokud naopak toužíte po větším klidu, pak zvolte jinou část Velké čínské zdi, která se jmenuje Jinshanlin.