Velikonoce jinde v Evropě – kde házejí z mostu kačenky a kde zase plechovky s dynamitem?

Blíží se Velikonoce a možná nemáte rádi ty naše tradiční s mrskačkou a barvením vajec. Nic vám však nebrání prožít tyto svátky po svém, případně se inspirovat v jiných zemích.

V Itálii jsou Velikonoce ve znamení procesí, které se konají po všechny velikonoční dny. V kostelech se slouží mše, papež vede pobožnost křížové cesty a na Velikonoční neděli slouží mši vysílanou do celého světa. Tradičním pokrmem je jehněčí a také bábovka ve tvaru holubice. Rovněž se pečou zakroucené preclíky, představující ruce při modlitbě. Lidé také pořádají pikniky v přírodě a na snídani pečou slaný koláč plný vajec.

Velikonoce v Řecku

V Řecku jsou Velikonoce hlučné a veselé svátky a jako všechno si je Řekové dokážou pěkně užít. Jsou pojaty jako duchovní svátky a procesí a modlitby se konají po všechny dny. Vajíčka se barví na červeno, protože červená je barva života a krve. Hrají se s nimi různé hry. Na Velikonoční neděli se koná velká hostina. Na stole nesmí chybět jehněčí jako oběť beránka božího. Jinak ale oslavy probíhají v různých regionech různě a jsou spojeny s lampionovými průvody, ohňostroji nebo třeba házením amfor s vodou z okna. Voda očišťuje, odnese z domu všechno zlé. Jinde zase házejí plechovky s dynamitem z útesu do moře.

Velikonoce ve Francii

Ve Francii nejsou tyto svátky laděny nábožensky, ale spíše jsou spojeny s vynikajícím jídlem. Podává se jehněčí v různých úpravách s jarní zeleninou a kromě toho mnoho sladkých dobrot s čokoládou a marcipánem. Děti hledají v pondělí ráno vajíčka malovaná i čokoládová po domě i po zahradě, neschovává je však zajíček, ale rozhazují je zvony vracející se z Říma. Vejce jsou zde symbolem zrození a bohatství. Obdarování vejcem pochází z 16. století, kdy král Ludvík XVI. podělil své blízké zlatými vejci. V oblibě jsou také různé hry s vajíčky nebo velikonoční vtípek s rybou. Tu musíte umístit někomu nepozorovaně na záda. Velikonočním symbolem je zde také sedmikráska.

Foto: Pixabay

Velikonoce ve Španělsku

Ve Španělsku se slaví Velikonoce díky mnoha věřícím hlavně v náboženském duchu. Všude se konají procesí se sochami Ježíše. Na velký pátek se z kostelů vynášejí sochy, někde je nesou lidé v kápích. Symbolem jsou barvená vejce, která se prodávají všude. A také pomlázky z bambusu, jež ale slouží pouze jako dekorace. Na stole se objevuje tradiční Roscon de Pascua – masová pečeně, sladké bochánky a velikonoční věnce s vařenými vejci. Zapéká se do nich plastová figurka, kdo ji najde, bude mít štěstí. Rodiny tráví oslavy na pláži či v přírodě.

Velikonoce v Anglii

V Anglii se Velikonoce nazývají Easter, podle bohyně úsvitu a východu. Křesťané samozřejmě slaví nábožensky, jinak je ale v Anglii spousta zvláštních velikonočních tradic, které jinde nenajdete. Například hon na vajíčka. Pořádají ho školky, školy i rodiče doma pro děti. Čokoládová vajíčka se rozmístí po zahradě a děti s košíčky je hledají. Dalším zvykem je závod žlutých gumových kačenek. Každý účastník si zakoupí očíslovanou kačenku a ty se pak házejí z mostu do řeky. Majitel první kačenky v cíli dostane odměnu a peníze jdou na charitu. O velikonočním týdnu se setkáte na školách i jinde s velikonočními kloboučky. Původ byl zřejmě v touze pořídit si na jaře něco nového na svátky, nyní se pořádají soutěže o nejhezčí klobouk. Kloboučky bývají většinou papírové nebo slaměné. Tradičním pečivem jsou bochánky hot cross buns plněné kandovaným ovocem a ozdobené křížem. Také cupcakes ve tvaru hnízda.

 

Zdroje: https://www.velka-britanie.co.uk/anglicke-velikonocni-tradice-aneb-jak-se-slavi-velikonoce-v-anglii/, http://www.milujivelikonoce.cz/cs/temata/show/velikonoce-v-zahranici/158-italske-a-recke-velikonoce/, http://www.milujivelikonoce.cz/cs/temata/show/velikonoce-v-zahranici/158-italske-a-recke-velikonoce/

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.