Vědecky dokázáno: Pravidelné pití kávy vám může prodloužit život až o dva roky

Káva patří mezi nejoblíbenější nápoje na celém světě. Stala se součástí nejrůznějších lidských rituálů. Mnoho lidí si bez ní nedokáže představit ranní snídani nebo setkání s přáteli. Téma káva a její účinky na náš organismus již řadu let zajímá vědce a lékaře. Ještě v 60. letech minulého století byla káva spíše zatracována, dnes se jedná o významného pomocníka v boji proti stárnutí.

V minulosti byla káva zatracovaným nápojem

Možná se vám také stalo, že při běžné preventivní prohlídce váš lékař zdvihal prst, když se dozvěděl, že jste milovníkem kávy. Dříve ji totiž lékaři považovali za rizikový faktor pro vznik srdečních chorob.V posledních dvou desetiletí ovšem výzkum kávy prošel dynamickým vývojem v podobě několika stovek studií, které potvrzují blahodárné účinky kávy na lidské zdraví. Její pravidelné a kontrolovatelné pití nám dokonce může prodloužit život.

Prodlužte si život až o dva roky

Mezi hlavní příčiny úmrtí na celém světě patří civilizační choroby, jako jsou kardiovaskulární onemocnění, mozková mrtvice nebo rakovina. Právě u těchto onemocnění bylo zjištěno, že pravidelná konzumace kávy může snížit jejich výskyt nebo alespoň zmírnit jejich průběh. Výzkumy, které byly prováděny napříč Evropou, Asií a Amerikou, dospěly k závěru, že káva snižuje riziko úmrtí až o 17 procent. To ve skutečnosti znamená, že život člověka se tak může prodloužit až o celé dva roky.

Foto: Pixabay

Kofein jako ochrana mozku

Káva má velmi pozitivní vliv na naše kognitivní schopnosti a stárnutí mozku. Působí jako prevence při rozvoji demence a vzniku Alzheimerovy choroby. To je pozitivní zpráva zejména pro starší lidi, protože kofein může zlepšovat pozornost, paměť i psychomotorickou výkonnost. Byly provedeny odborné studie s dobrovolníky nad 65 let, které potvrdily, že pravidelné pití kávy pomáhalo udržet v lepší kondici jejich kognitivní schopnosti. Výzkumy také poukazují na to, že káva pomáhá zvládat oxidační stres. Obsahuje totiž kromě zmíněného kofeinu také chlorogenovou kyselinu s antioxidačními účinky nebo melanoidiny, které mají protizánětlivé účinky.

Nic se nemá přehánět

Abychom mohli ocenit pozitivní účinky kávy, měli bychom vypít denně maximálně 2-3 šálky. Vyšší dávky mohou být naopak pro naše zdraví negativní. Projevem pak může být zvýšená nervozita nebo poruchy spánku. I v tomto případě tedy platí, že všeho moc škodí a vyplatí se střídmost.

Zdroje info: https://www.nationalgeographic.cz/veda/co-prodlouzi-zivot-o-dva-roky-pravidelne-piti-kavy/, https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1568163724003994, https://robbreport.com/food-drink/dining/coffee-consumption-lifespan-research-1236116057/

Náhledové foto: Pixabay