Vědcům se podařilo probudit bakterie, které spaly více než 100 milionů let
Výzkum starodávných organismů nabírá v poslední době na obrátkách. Jeden z nich je však opravdu unikátní. Bakterie, které jeho prostřednictvím vědci zkoumali, byly pohřbeny v zemi před více než 100 miliony let – tedy mnohem dříve, než po Zemi kráčel a řval Tyranosaurus Rex.
Z propasti času a vody
Výzkumníci z vrtné lodě JOIDES sebrali vzorky sedimentu ze dna oceánů už před deseti lety, teprve teď však přišli na to, co mají vlastně v rukou. Vzorky pocházely z vrstvy asi 100 metrů pod dnem Tichého oceánu, které leží v hloubce 6 000 metrů. Jde o oblast s velmi nízkým obsahem živin a kyslíku, kde nic moc nepřežije. Vědci hledali informace o tom, jak se právě v tak odlehlé oblasti světa daří bakteriím.
Tento záměr potvrdil i Yuki Morono, japonský vědec, který celý výzkum vedl. Právě on je autorem nové studie o bakteriích, která se snažila zjistit, jak dlouho dokáží přežít v extrémních podmínkách. Výsledky naznačují, že dokonce i buňky nalezené v sedimentech starých přes 100 milionů let se dovedou probudit k životu, když se jim naskytne dostatek kyslíku a živin.
Foto: Pixabay
Nejdříve nedůvěra, pak výsledky
Badatelé byli nejdříve skeptičtí, ale skutečně asi 99.1% bakterií nalezených v uloženém vzorku bylo stále naživu. Předtím nevyvíjely jakoukoli zaznamenatelnou aktivitu, ale když jim byla nabídnuta potrava, velmi rychle se opět „zmobilizovaly“. Aby měli vědci jistotu, že vzorek není nijak kontaminován, odehrával se celý experiment ve zcela sterilním prostředí.
Bakterie zareagovaly opravdu rychle a téměř okamžitě do sebe absorbovaly vodík a uhlík. Za 68 dní se jejich původní počet zčtyřnásobil. Něco takového vědci rozhodně nečekali.
Náhledové foto: Pixabay
Zdroj: https://joidesresolution.org/microbiologist-yuki-morono/, https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/piiS0140-6736(21)01330-1/fulltext?, https://www.nature.com/articles/s41467-020-17330-1
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.