Vědci vyřešili záhadu bermudského trojúhelníka
Bermudský trojúhelník: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com
Karl Kruszelnicki, jeden z vědců zabývajících se záhadou bermudského trojúhelníka, říká, že všechno lze vysvětlit lidskou chybou, špatným počasím a silním leteckým a námořním provozem – nikoli únosem mimozemšťanů nebo energetickými paprsky ze ztraceného města Atlantida. Tento vědec se nebál prohlásit, že záhada bermudského trojúhelníka byla vyřešena – základem tohoto tvrzení je to, že se nikdy o žádnou záhadu ani nejednalo.
Proč zmizelo tolik lidí a letadel?
Podle tohoto skeptického vědce lze vysoký počet zmizení vysvětlit nikoli nadpřirozenými věcmi, ale obyčejnými chybami na straně člověka. Tento lidský faktor plus špatné počasí a skutečnost, že do této oblasti Atlantského oceánu vstupuje příliš mnoho letadel a lodí jsou důvodem velkého počtu zmizelých. Bermudský trojúhelník pokrývá plochu 1 134 105,5 km², což je opravdu veliký prostor a velmi rušná část oceánu.
Žádná záhada nikdy nebyla
Pokud tedy porovnáte počet zmizení s velkým počtem lodí a letadel cestujících přes bermudský trojúhelník, zjistíte, že se ve skutečnosti o tak velké číslo nejedná. Počet, který v Bermudském trojúhelníku zmizí, je procentuelně stejný, jako kdekoli jinde na světě. Na samotná zmizení prý existují také jednoduchá vysvětlení.
Let číslo 19
Jedná se o pět torpédových bombardérů amerického námořnictva TBM Avenger, které vyrazily z Fort Lauderdale na Floridě 5. prosince 1945 na rutinní dvouhodinovou výcvikovou misi nad Atlantikem. Po ztrátě rádiového kontaktu s jejich základnou zmizelo všech pět letadel. Nebyly nalezeny žádné stopy ani jejich 14 členů posádky. Hydroplán PBM-Mariner, který byl vyslán na pátrací záchrannou misi, zmizel taktéž beze stopy, a to i s třináctičlennou posádkou.
Bermudský trojúhelník: Zdroj obrázku Commons.wikimedia.org
Vysvětlení zmizení
Pan Kruszelnicki toto zmizení vysvětluje tak, že jediným zkušeným pilotem byl poručík Charles Taylor a právě jeho lidská chyba mohla v tragédii sehrát svou roli. Dorazil s kocovinou, odletěl bez hodinek a navíc Let číslo 19 si nikdy nebyl jistý svou polohou. Pan Taylor si myslel, že jeho kompas nefungoval správně. Následně došlo k tomu, že let zamířil dále do Atlantiku, kde je voda velmi hluboká a je proto mnohem těžší havarované letadlo najít. Záchranný hydroplán prý nezmizel beze stopy – bylo několik svědků jeho výbuchu, byly nalezeny ropné skvrny a trosky.
Stále nové teorie
Neustále se objevují nové teorie, některé s jádrem vědecké pravdy. Někteří připisovali zmizení únikům methanového plynu, zachyceného jako hydrát metanu uvnitř ledové krystalické klece molekul vody pod chladným mořským dnem hlubinného oceánu. Tyto úniky mohly uvolnit obrovský tlak plynu, který způsobil, že moře začalo bublat, jakoby se vařilo, a to způsobilo potopení lodí. Plyn také mohl stoupat a při kontaktu s horkým výfukem motoru letadla došlo k explozi.