V zahraničí se šíří nová daň z balkónů. Chce chránit veřejný prostor a pokukujeme po ní i u nás

Daň, balkonová daň, daň balkon, balkon, peníze

V zahraničí se šíří nová daň z balkónů. Chce chránit veřejný prostor a pokukujeme po ní i u nás. Zavedení „daně z balkonů“ se stalo aktuálně trendem zejména v polských městech. Jedni tvrdí, že jde o nezbytný krok k regulaci městských prostor, ale druzí v něm vidí další finanční zátěž pro majitele domů.

Musím přiznat, že když jsem se s ní setkala poprvé, jen jsem se pousmála. Taková blbost u nás přece nemůže projít. Setkání s úřednicí na magistrátu mě ale vyvedlo z omylu.

Jak vypadá daň z balkónů

Podstata této daně se točí kolem toho, že balkony, schodiště a rampy vyčnívající nad veřejná prostranství (na mysli máme především chodníky a ulice) jsou zdaněny různě v závislosti na jejich výšce a umístění. Ačkoli se to může zdát jako nepodstatná záležitost, ve skutečnosti jsou rozdíly velké.

TIP: Ženou se na nás další povodně, na některých místech jdou zábrany zase nahoru

Jak funguje daň z balkónů?

Ve své podstatě je daň z balkonů založena na výšce vyčnívajícího prvku (obvykle balkon, schodiště nebo rampu) a na prostoru, který zabírá nad veřejným prostranstvím. Daň se týká obyvatel, jejichž balkony přesahují nad městský majetek, přičemž nejvíce postiženi jsou ti, kteří je mají nejníže.

V zahraničí se šíří nová daň z balkónů

Foto: Pixabay

Daň se vypočítává na základě vzdálenosti balkonu od země. Obvyklou hranicí je výška 2,5 metru. V takovém případě bývá daň nejvyšší. V takovém případě zaplatí majitel bytu či domu okolo 1 000 Kč za rok, balkony ve vyšších patrech pak platí částku zhruba desetkrát menší.

TIP: Unikátní pohled do Moravského krasu, který se opravdu hned tak nezopakuje.

Proč je v sazbách tak velký rozdíl?

Důvody tohoto systému zdanění spočívají ve veřejné bezpečnosti a městské mobilitě. Balkony s výškou pod 2,5 metru prý přímo ovlivňují prostor pro chodce a tyto vyčnívající konstrukce by mohly bránit plynulému pohybu osob. Daň se navíc vztahuje na obyvatele nových domů, a těch které prošly zateplením nebo celkovou rekonstrukcí.

Již brzy u nás? Možná ano

Až dosud by mohlo jít jen o zábavné čtení o tom, co se děje u našich nejbližších sousedů. Když jsem však tuhle (pro mě novou) informaci nadhodila před úřednicí na našem magistrátu jako odlehčení konverzace, hned se toho chytila. Prý jim o tom už říkala jejich šéfová a není to vůbec špatný nápad. Začínám se tedy tak trochu bát – balkon nad silnicí totiž také mám. Co vy?

 

Zdroj: https://ccfound.com/es/questions/9108/el-impuesto-del-balcon-quien-esta-sujeto-y-en-que-cantidad, https://balkonovy-nabytek.cz/bezpecnost-na-prvnim-miste-jaka-vyska-zabradli-je-idealni-pro-vas-balkon-nebo-schodiste/#:~:text=Podle%20stavebn%C3%ADho%20z%C3%A1kona%20je%20minim%C3%A1ln%C3%AD%20v%C3%BD%C5%A1ka%20z%C3%A1bradl%C3%AD%2090,p%C5%99edev%C5%A1%C3%ADm%20mal%C3%A9%20d%C4%9Bti%20%C4%8Di%20osoby%20s%20omezenou%20pohyblivost%C3%AD.

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.