Co se týká zákazu kouření, nejpřísnější jsou v Itálii. V Turíně si na ulici zakouříte jen se svolením druhých osob

kouření

Ve filmech pro pamětníky, tuzemských i zahraniční výroby, bývalo běžné, že v nich hlavní nebo vedlejší postavy kouřily cigarety, případně doutníky. Ostatně i v době, kdy tyto filmy vznikaly, bývalo běžné na veřejnosti kouřit. Nikdo se nad tím nepozastavoval. Pokud mu vadilo kouření třeba v restauraci, tak do ní prostě nešel, a nebo se na chvíli stal pasivním kuřákem. Dnes je situace již jiná a na osoby s cigaretou společnost pohlíží skrze prsty. Evropská města postupně zavádějí zákazy kouření na veřejných prostranstvích. Nyní si nezapálíte třeba ani v Turíně.

Kouření v minulosti

Představte si anglický pánský klub někdy v 19. století. Tam rozhodně nechyběl ten nejkvalitnější tabák v drahých doutnících. Byla to pro pány nepostradatelná rekvizita, která symbolizovala, jaké společenské úrovně se jim podařilo v životě docílit. Je zřejmé, že chudák na drahý tabák neměl dostatek financí. Cigarety a doutníky společenský status ještě představovaly v první polovině minulého století. To se ještě moc nevědělo o tom, jak moc je kouření škodlivé, protože při spalování tabáku vzniká karcinogenní dehet a uvolňuje se asi na pět tisíc škodlivých látek.

Foto: Pixabay

Zákaz kouření ve světě a u nás

Historicky první doložený zákaz kouření stihl vydat v září 1590 papež Urban VII. během svého dvanáctidenního pontifikátu. Jím hrozil exkomunikací z církve každému, kdo si zapálí tabák uvnitř kostela nebo v nějaké krytém přístřešku. Když pak ve druhé polovině 20. století vědecké studie dokázaly nebezpečnost kouření, byla už jen otázka času, kdy bude zakázáno. Velká část států světa kouření nějakým způsobem omezuje.

Vůbec si nezapálíte například v království Bhútán, kde je úplný zákaz kouření, nákupu a prodeje tabáku. V České republice platí zákaz kouření od roku 2006 v nemocnicích, na autobusových a vlakových zastávkách, školách či úřadech. Jinak si na ulici můžete kouřit vesele jako fabrika.

V Itálii jsou hodně přísní

Hodně přísní v souvislosti s kouřením jsou také v Itálii. V Miláně od roku 2021 nesmíte kouřit na otevřených plochách zastávek, parků, nádraží, stadionů či hřbitovů a v okruhu deseti metrů. Podobné je to v italské Modeně. Tam si nezapálíte klasickou ani elektronickou cigaretu na veřejných místech. Zákaz kouření je i na 8 kilometrů dlouhé pláži oblíbeného letoviska Bibione. Tu se pod slunečníkem nesmí kouřit od roku 2019. Když na cigaretu budete mít chuť, tak si ji smíte zapálit v kioscích a ve vyhrazených prostorech.

Nově, od 15. dubna 2024 bude zákaz kouření platit také ve městě Turín, a to na jakémkoliv venkovním místě ve vzdálenosti menší než pět metrů od ostatních osob bez jejich souhlasu. Kouřit se nesmí také v blízkosti dětí a těhotných žen. Kdo zákaz poruší, dostane pokutu ve výši 100 EUR.

Zdroj: https://www.lastampa.it/torino/2024/04/15/news/torino_divieto_fumo_aperto_5_metri-14226581/, https://www.lastampa.it/torino/2024/04/15/news/torino_divieto_fumo_aperto_5_metri-14226581/

Náhledové foto: Pixabay

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.