V Řecku pozor na západonilskou horečku
Pokud jste někdy slyšeli o západonilské horečce, asi jste si mysleli, že jde o nějakou tropickou nemoc. Ne tak úplně. I při běžné dovolené v Řecku se jí můžete nakazit. Kvůli tomu vydávají varování i tamní úřady. Dnes se podíváme, jak se před touto nemocí bránit. Pojďme na to!
Varuje řecké ministerstvo zahraničí
Ministerstvo zahraničí Řecka zahrnulo hmyz, který tuto nemoc přenáší, na seznam nebezpečí, které hrozí při návštěvě této země. A nejde o jediné opatření. Přidává se i ministerstvo zdravotnictví, které rozjíždí rozsáhlé preventivní akce. Upozorňuje zdravotníky. Ti pak pravidelně informují i pacienty. Pokud navštívíte řecká letiště či úřady, můžete zde také najít osvětové letáky.
Loni se nakazil rekordní počet lidí
A nejde jen o tak nějaké obavy. V Řecku roznesl hmyz minulý rok nemoc na 316 lidí. Může se to zdát málo, ale jde o bezprecedentní číslo. Navíc západonilská horečka může mít za následek onemocnění encefalitidou, meningitidou a podobně. Z loňských 316 lidí se těmito chorobami nakazilo 243 jedinců. Padesátka lidí pak nakonec zemřela. V Řecku tak neberou toto ohrožení na lehkou váhu. Ani vy byste neměli. Pojďme se podívat, co je tedy potřeba.
Jak se chránit?
A jak se před touto nemocí chránit? Na dovolenou si určitě vezměte mnoho balení kvalitního repelentu. Navíc samy úřady radí turistům, aby nosili dlouhé rukávy a kalhoty. Tak si zakryjte končetiny, a zmenšíte riziko bodnutí hmyzem. Nikdy to však není stoprocentní. Riziko se však dá minimalizovat právě kombinací repelentů a vhodného oblečení. Pokud se již nakazíte touto horečkou, co očekávat? Mezi projevy této nemoci patří horečka, bolest hlavy, nevolnost. Ne vždy však může mít fatální následky. Většinou má průběh, jako standartní viróza. Starší nebo slabší jedinci však mohou mít problém.