V Podhradí nad Dyjí to turisticky žilo už před rokem 1900. A tato oblast má stále co nabídnout
Sedmnáct kilometrů od městyse Vranov nad Dyjí leží obec Podhradí nad Dyjí. Její původní název zněl Frejštejn, a to podle stejnojmenného hradu, který se nad obcí vypíná už od počátku 13. století. Okolí obce se stalo cílem turistů i rybářů už za Rakouska-Uherska. A je tomu podnes. Co všechno je tu k vidění?
Rakousko-Uherské letovisko
Organizovaná turistika se do Podyjí rozšířila z Vídně už v 60. letech 19. století. Nejprve vznikl turistický klub ve Vranově a později i v Podhradí nad Dyjí. Za úkol si vzal zpřístupnit Podyjí široké veřejnosti a vybudování turistické infrastruktury. Původně totiž tato oblast byla neprobádaná, což se o ní už naštěstí říct nedá.
Kromě turistů do Podhradí začali jezdit také rybáři. Oblíbené byly zejména tzv. letní byty, což byly pokoje bez kuchyně, které pronajímali zdejší obyvatelé návštěvníkům. Ti často pocházeli z Vídně. Do té je to z Frejštejna asi jen 115 kilometrů. Začaly se tu také stavět ubytovací hostince, ubytovna a hotely. Turismus začal vzkvétat. Po vzniku samostatného Československa ale trpělo Podyjí nedostatečným spojením s Rakouskem, takže došlo k úbytku zahraničních turistů. Ke zlepšení došlo po vybudování Vranovské přehrady ve 30. letech 20. století, kdy sem začali jezdit hosté z tuzemska.
Železná opona
Na turismu v Podyjí se pak negativně podepsala druhá světová válka, protože mnohá rekreační místa zanikla. Památkou na tuto dobu jsou dodnes stojící pevnůstky lehkého opevnění vzoru 36 a vzoru 37 (řopíky).
Po jejím skončení se Podhradí nacházelo v celním pohraničním území a vstup do něj byl možný jen na zvláštní povolení, a to až do 60. let minulého století. V té době došlo ke zrušení původní hloubky hraničního pásma na vzdálenost jen 1 až 3 kilometry od státní hranice. I tak zůstala oblast Podhradí územím, kde se běžně vyskytovaly kontrolní hlídky, pohraniční stráž, pátrači v civilu, což turismu moc nepřidalo. V jeho okolí vedla i železná opona, kam noha běžného občana nemohla vstoupit. Maximálně tak ti, co zde měli trvalé bydliště.
Obec Podhradí nad Dyjí. Foto autor: Honza a Ivana Ebrovi; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Podhrad%C3%AD_nad_Dyj%C3%AD_from_Frej%C5%A1tejn_-_panoramio.jpg
Cestovní ruch v Podhradí a hrad Frejštejn
Podhradí patří z turistického hlediska mezi velmi zajímavé oblasti. Je tu možné se věnovat pěší chůzi, cyklistice i rybaření. V katastru obce se nachází několik rekreačních zařízení, Národní park Podyjí, přírodní památky Podhradské skály a Bílý kříž či Graselova stezka Vratěnín. Obcí prochází cyklotrasa Vranovsko.
V těsné blízkosti Podhradí se nachází zřícenina hradu Frejštejn. Po jeho levé straně proudí řeka Dyje, na sever od něho je přírodní památka Podhradské skály. Z původně gotického hradu ze 13. století toho mnoho nezůstalo – část severní zdi a hradeb, malého paláce, vrat a kaple. Dobře je zachovaná bašta na jihozápadní straně hradu.
Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Historie_cestovn%C3%ADho_ruchu_v_Podhrad%C3%AD_nad_Dyj%C3%AD; https://turistickyatlas.cz/vse/misto/6325_hrad-frejstejn.html
Zřícenina hradu Frejštejn. Náhledové foto autor: Dr. Killer; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Frej%C5%A1tejn_4.JPG
U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.