V Náchodě čeká na návštěvníky renesančně-barokní zámek, pivovar Primátor a běloveské lázně
V turistickém regionu Kladské pomezí na severovýchodě Čech leží město Náchod, kterým prochází významná dopravní tepna spojující Prahu s Polskem. Ostatně městem se procházelo k sousedům už ve středověku. Někdo si možná v souvislosti s Náchodem vybaví název Kostelec, pod kterým toto město vystupuje v dílech Josefa Škvoreckého. Kromě zámku v renesančním a barokním slohu je možné v Náchodě navštívit obnovené lázně, pivovar, muzeum. V blízkém i vzdáleném okolí toho na vás čeká ještě více.
Náchodský zámek
O náchodském zámku se zpívá v jedné z lidových písní. Tyčí na nad městem na kopci. Dostanete se k němu z Masarykova náměstí přes Regnerovy sady, pokud půjdete pěšky. Auto je možné odstavit na parkovišti na ulici Smiřických asi 100 metrů od zámeckého areálu. Vstup s domácími mazlíčky je dovolen na všech nádvořích, v zámeckém parku a v Piccolominské zahradě za předpokladu, že budou na vodítku. Pro kolaře jsou na třetím a čtvrtém nádvoří připraveny stojany na kola. Přímo před hlavní bránou je Zámecký hotel, kde je možné se občerstvit.
Co na zámku uvidíte? K dispozici jsou návštěvníkům čtyři prohlídkové okruhy – zámek za Piccolominiů, zámek za Schaumburgů, zámecká věž a zábavný okruh určený pro děti. Stejně jako i jiné památky náchodský zámek otevírá své brány v dubnu.
Zámek Náchod z výšky. Foto: Wikimedia Commons.org / Autor: Karelj/ https://commons.wikimedia.org/wiki/File:N%C3%A1chod_from_air_8.jpg
Pivovar Primátor
Milovníci pivního moku možná přivítají možnost si prohlédnout, jak to v pivovaru vlastně chodí. V hlavní návštěvnickou sezónu, tedy v červenci a srpnu, je každé pondělí a pátek vždy v 15 hodin pivovar otevřen pro zvídavé návštěvníky. Exkurze zahrnuje i možnost ochutnat pivo a limonády ze zdejší produkce. Komentovaná prohlídka trvá 60 minut a seznamuje s provozem pivovaru, jeho historií a současností. A dokonce se na ni ani nemusíte dopředu objednávat.
Lázně Běloves
Místní částí města Náchoda je Běloves, kterou si někdo možná spojí s běloveskou kyselku Idou. Léčivé prameny zde byly známé už v hodně dávné minulosti, ale v roce 1817 zde došlo k založení lázní s léčebnou budovou a hostincem. Později byly lázně vystaveny v empírovém slohu. Pramen Ida dostal svůj název na počest uzdravení princezny Idy Schaumburg-Lippe. Největšího rozkvět lázně zažily ve 20. a 30. letech minulého století. Lázeňství zde bylo provozováno do 90. let 20. století a na jeho ukončení se podepsaly nevyjasněné majetkové vztahy po Sametové revoluci.
V roce 2018 ale došlo k obnovení běloveských lázní položením základního kamene stavby nových Malých lázní v Náchodě-Bělovsi. Dokonce byla vybudována replika původní Vily Komenský. O rok později proběhlo slavnostní otevření lázní. Nyní zde najdete odpočinkovou zónu s kolonádou s pítky, v nichž proudí léčivá minerální voda. V přízemí Vily Komenský je kavárna, v patře pak přednáškový sál.
Zdroj: Wikipedia.org, https://www.jedemedolazni.cz/lazenska-mista/nachod-44.html
Náchodský zámek. Náhledové foto: Wikimedia Commons.org / Autor: Ewwwa / https://commons.wikimedia.org/wiki/File:N%C3%A1chod_z%C3%A1mek_05.jpg
U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.