V Kopřivnici na vás čeká Technické muzeum Tatry a nad městem zřícenina středověkého hradu Šostýna
Necelých třicet kilometrů od Ostravy leží v okrese Nový Jičín město Kopřivnice. Je rodištěm nejen malíře Zdeňka Buriana, ale také atleta a olympijského medailisty Emila Zátopka nebo manželky prezidenta Klementa Gottwalda Marty. Někteří si se jménem města možná ještě spojí výrobu nákladních automobilů značky Tatra. Město má malebné okolí, které spadá do přírodního parku Podbeskydí. Až se někdy budete hledat zajímavé místo k navštívení, tak Kopřivnice rozhodně stojí za to.
Do Kopřivnice za auty i středověkou historií
Návštěva Kopřivnice udělá radost nejvíce těm, kteří se obdivují automobilům. Stojí tu Technické muzeum Tatra, mezi jehož exponáty patří auta a letadla. Věnuje se totiž historii Kopřivnice vozovky a automobilky Tatra. Muzeum obsahuje na 60 exponátů osobních aut, jedna jeho část obsahuje exponáty spojené se životem manželů Emila a Dany Zátopkových.
Kromě zmíněných vozidel, jako jsou Tatra 11 (Malá Tatra) a Tatra 57 (Hadimrška), Tatra 603 a 613, Tatra 600 (auto vyrobené speciálně pro Stalina), se muzeum pyšní i zrestaurovaným železničním motorovým vozem Slovenská strela.
Muzeum Fojtství
Nejstarší budovou v Kopřivnici je Muzeum Fojtství, v jehož blízkosti se nachází historický hřbitov. Současná podoba domu, který sloužil jako první škola ve městě, pochází z roku 1789. Je to zároveň rodný dům podnikatele Ignáce Šustala (1822-1891), jenž se vyráběl bryčky a kočáry, posléze poštovní a užitkové vozy a který byl zakladatelem Kopřivnické vozovky, pozdější automobilky Tatra. Mezi muzejní exponáty tohoto muzea patří ruské saně, pohřební vůz, bryčka Mylord.
Zřícenina hradu Šostýn. Fotografie: Wikimedia Commons.org, autor: TedMek, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Sostyn04.jpg
Zřícenina hradu Šostýn
Byla by škoda hned po prohlídce muzeí z Kopřivnice odcházet, protože asi jeden a půl kilometru od centra města se ve výšce 442 m. n. m. nachází zřícenina hradu ze 13. století s poetickým názvem Šostýn. Když vystoupáte nahoru, tak uvidíte odkrytý základ bergfritu, částečně zrekonstruované sklepní prostory, roztroušené zdivo a zbytky vstupních budov. Moc toho ze středověkého hradu nezůstalo, protože na začátku 19. století posloužil jako stavební materiál pro výstavbu kopřivnického hrnčířství podnikatele Ignáce Rašky. I tak sem ale stojí za to jít.
Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Šostyn; https://www.tatramuseum.cz/
Automobil Tatra. Náhledová fotografie: Pixabay
U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.