V kanadských lesích vymírá lesní sob karibu

Ochranáři pro tzv. „ochranu přírody“ vymyslí mnohé. A s ochranou ohrožených druhů to bývá někdy hodně zamotané. Kanadští přírodovědci nyní řeší dilema, jak zachránit vymírajícího lesního soba karibu. Jejich počet se rychlým tempem snižuje. Dokonce jsou již tak vzácní, že dostali přezdívku šedí duchové. A k smíchu tato situace opravdu není.

Lesní sob přežívá, ale nepřežije

Na severu Kanady se stále přesouvají rozsáhlá stáda na značné vzdálenosti. Lesní sobi mají celkem usedlý život v horách Kanady a Aljašky. Drobná populace sobů se vyskytuje i na pomezí států Idaho a Washingtonu. Všechny populace sobů jsou však klasifikovány jako ohrožené. Nicméně, tohoto soba ohrožují lidé. Díky silnicím, ropovodům a plynovodům se zamezuje jejich přesunu.

Migrační trasy jsou narušeny a jejich útočiště mnohdy zničená. Lesy byly vykáceny, přeměněny na zemědělskou půdu a rozděleny na menší úseky. To vše způsobilo rozpad populací karibu. Izolované skupiny se potýkají s dalšími problémy. Na malých územích nemají v zimě dostatek potravy! Jejich životaschopnost klesá vlivem rozmnožování příbuzenským křížením.

Vlci jako další překážka v přežití

Vlci se tu naopak mají celkem dobře. Díky tomu zde dochází k velkým odlovům vlků přezdívaným jako vlčí jatka. Lovci vymýšlejí různé taktiky, jak vypátrat smečky a vyzabíjet je. V jejich repertoáru jsou i jidášovi vlci. Kdy jednoho vlka odchytí, dají mu obojek s vysílačkou a nechají ho zapojit se do smečky. Jakmile se tak stane, lovci v klidu všechny pozabíjí.

Foto: Pixabay

Jejich mantrou je, že díky masakrování vlků zachraňují soba. Ale už se nezamýšlí nad lidskou činností. Těžba dřeva ve starých lesích nezničila území jen sobům. Jedná se i o jeleny, losy a jelence. Zvěř se nemá ani kde ukrýt před predátory. A protože jsou tak snadnou kořistí, vlci mají žně. Bohužel hlavní příčinu vymírání zvířat nikdo neřeší a řešit nebude.

Zdroje info: ct24.cz, nedd.cz

Náhledové foto: Pixabay