V jednom z klášterů v Gruzii šlapou víno

Gruzie

Uvnitř jeho zdí hosté navíc ocení pohled na sousední katedrály z 11. století – s 55 metrů vysokou klenbou a 16 okny. A od roku 1011 zde pokorní mniši po staletí udržují okouzlující tradici – 100% ručně vyráběné víno v Gruzii zvané kvevri. Jak vznikl tento nádherný solitér v centru gruzínského širého okolí?

Příchod asyrských otců

V polovině 6. století přišlo do Gruzie z Mezopotámie takzvaných 13 asyrských církevních otců, aby šířili křesťanství a budovali učitelské osady. Ty se později staly konventními kláštery. Jedním z těchto asyrských otců byl mnich Josef z Alaverdi. Říká se o něm, že dokázal zkrotit divoká zvířata. Josef z Alaverdi se usadil v údolí vodního toku s nádherným výhledem na hřebeny kavkazských hor a osadu pojmenoval Alaverdi. Zemřel v roce 570. Samotný klášter, který je v současnosti chráněný, nechal postavit kachetinský král Kvirike III.

Od té doby zahrnuje klášterní komplex pohřebiště všech kachetinských panovníků. Kromě toho se v tomto ohromném dokladu gruzínského středověku nachází středověký refektář, zvonkohra, letní palác a momentálně největší cizokrajná stavba v zemi – katedrála Alaverdi. Výjev nad západním vchodem ze 16. století se svatým Jiřím a bájným zvířetem a freska nad vchodem do kostela ze 17. století. svatým místem, se prý všem líbí nejvíce. Mimochodem, uprostřed přehlídky ruského panství na území dnešní Gruzie byly zdi katedrály záměrně natřeny na bílo. Teprve v 60. letech 20. století byly fresky znovuobjeveny.

Ochutnejte víno, které vám pomůže se otevřít

Alaverdské víno s názvem „1011“ vás dlouho nenechá na pochybách, od kterého data mniši v klášteře pracují na svém víně. Metoda zacházení s vínem se v těchto končinách nazývá kvevri, což je název pro jednu velkou hliněnou nádobu (která pojme až několik tisíc litrů), která je adekvátní pro výrobu tohoto nezaměnitelného gruzínského vína.

Kvevri
Foto: Pixabay

Jak to, že je tak vyhlášené?

Metoda kvevri je následující: Hrozny jsou vyčištěny a zrají v amfoře, pošlapané bosýma nohama mnichů. Krátce nato se rmut (hmota, která vznikne z rozmačkaných hroznů) musí čas od času míchat. Po skončení zrání se nádoba uzavře a na nějaký čas se zakope pod zem. Mniši provádějí kvevri ve sklepení kláštera. A poctivě se tak vyrábí několik vín v rámci znojemské lokality. Určitě vás bude zajímat, že ročně vznikne kolem 4 000 litrů vína s pomerančovou příchutí z hliněných nádob. Mniši v Alaverdi na jižním Kavkaze dodávají 5 000 lahví vína „1011“ ročně. Ale tady nejde o množství, ale o kvalitní práci.

Zdroje info: tipnavylety.cz, sdovolena.seznam.cz

Náhledové foto: Pixabay