V Číně mají muzea opravdu na všechno, tuhle kuriozitu by si však neměl nechat ujít vůbec nikdo

Už jsme si zvykli na to, že sbírat se dá ledacos. Někdo nedá dopustit na fotografie polorozpadlých kapliček a pomníčků u cesty, jiný si zase doma vystaví vše, co mu odhalil jeho detektor kovů (což může v případě nálezů z války znamenat i lecjaké opravdu nebezpečné bizarnosti). A stejně zvědaví a nevypočitatelní mohou být lidé i při návštěvě muzeí.

Dnes už je proto možné narazit téměř na cokoliv. Je libo muzeum mučení nebo sexu? A co takhle expozice o práci balzamovače mrtvol nebo rovnou vypreparovaná lidská těla? A právě pro podobně alternativně zaměřené nadšence bylo nedávno oficiálně otevřeno Muzeum Velkého čínského kanálu v Jang-čou.

Co všechno v muzeu najdete? Nabídka je pestrá

Upřímně si myslíme, že podrobně si celou expozici projde jen opravdový blázen do vodních děl a architektury. Ale vlastně proč ne. Tak na co se tedy můžete těšit?  Jedná se o první moderní komplexní muzeum kanálů v Číně, které spojuje ochranu kulturních památek, vědecké výzkumné výstavy a sociální vzdělávání. Devět tematických expozic a více než 10 000 exponátů (souborů) v muzeu představuje „čínskou moudrost“ Velkého čínského kanálu jako encyklopedii, která světu přináší příběhy Čínského kanálu.

Foto: Pixabay

Čína a Benátky v jednom místě? I to je tady možné

Je rovněž zajímavé pozorovat, jak se toto muzeum inspiruje evropskými vodami a hledá „příbuzné geny“ se známými Benátkami. Koneckonců, posuďte sami: „V den otevření se v dočasném výstavním prostoru muzea „Hlavní světové kanály a průplavní města“ konala speciální výstava „Dialog mezi Amsterdamem a Benátkami“. Světoznámá města Amsterdam, Benátky a Jang-čou zahájila dialog napříč časem a prostorem. Tato speciální výstava se zaměřuje na města s kanály, která mají společné kulturní geny a identitu, a propojuje světová města s kanály s různým kulturním a historickým zázemím ze tří hledisek: světové dědictví, moudrost ochrany vody a městské zvyky.“

Takže, kdo ví. Možná máme se zemí Draka společného mnohem víc, než si nejspíš myslíme.

Náhledové foto: Protext

Zdroj: https://www.protext.cz/zprava.php?id=36806

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.