Už jste viděli „Ďáblovu prdel“? Zavítejte do České Kanady!

Ďáblova prdel

Tento skalnatý útvar se tak skutečně jmenuje a je vděčným cílem mnoha turistů. Název je sice dost divoký, nicméně pokud se pozorně zadíváte, uznáte, že se skutečně nemůže jmenovat jinak… Skalní útvar ze žuly příroda vytvořila v České Kanadě. Najdete ho v lesích mezi obcemi Terezín, Nový Svět a Valtínov.

Příroda je mocná čarodějka…

Žulové kameny jsou charakteristické pro krajinu České Kanady, avšak „Ďáblova prdel“ je nejkurióznějším skalním útvarem. V okolních lesích ale můžete nalézt spoustu kamenných seskupení, která se tváří například jako mísy s prohlubněmi, jež možná v dávných dobách sloužily k rituálním účelům. Mezi další známé útvary patří i Kamenný stůl či Ďáblův chléb. Pouhým okem sice uvidíte tři balvany, ale ten největší, který je přikrývá, skutečně vypadá jako právě rozříznutý bochník chleba.

kamenný chleba
Foto: Taťana Veselá, Ďáblův chléb

Nejvyšší vrchol přírodního parku Česká Kanada

Blízko silnice do Kaprouna, avšak schované v lese, natrefíte na mohutné seskupení kamenů, na kterých byl v roce 1842 vztyčen triangulační bod. Jedná se o nejvyšší vrchol České Kanady a jeho název není jednoznačný. Nicméně se traduje, že pojmenování pochází z německého Markstein, a proto se mu nejčastěji říká Markův kámen. Avšak můžete ho nalézt i pod názvy Velký kámen, Hraniční či Mezní kámen.

Český Rudolec, Bison ranch, hrad Landštejn s vyhlídkovou věží…

Česká Kanada má turistům skutečně co nabídnout. Zajímavostí je bývalá tvrz v Českém Rudolci, která byla vybudována s největší pravděpodobností v první polovině 14. století. Během své existence zažila spousty přestaveb, až s konečnou platností poskytuje své svědectví o dobách minulých jako novogotický zámeček. V dobách své slávy, avšak i dnes, dokonce připomíná svým vzezřením i zámek jménem Hluboká, odtud pochází i název malá Hluboká.

bizoni
Foto: Taťana Veselá, bizoní farma Rožnov

Nejen na amerických prériích narazíte na bizony, ale i v osadě Rožnov natrefíte na volně se pasoucí stáda mohutných bizonů. Jsou známí svou ojedinělou huňatou hřívou na zádech, krku i na hlavě. Hříva jim slouží totiž jako ochrana, resp. nárazníky při vzájemných soubojích.

Farma Bison ranch nabízí příjemné posezení v rodinném penzionu, kde vám podají speciality z bizoního masa, jež můžete spláchnout douškem originálního svrchně kvašeného piva s názvem, jak jinak než Bizon.

lípa
Foto: Taťana Veselá, památná lípa

Osmisetletá lípa s dřevěnou zvoničkou uvnitř!

Zvláštní pozornost si zaslouží unikátní strom v obci Praskolesy. Je jím lípa velkolistá, jejíž obvod kmene je 920 cm a její stáří se odhaduje až na 800 let. Zvláštností je zejména fungující dřevěná zvonička uvnitř kmene, která tam byla umístěna se souhlasem ochranářů.

zvonička
Foto: Taťana Veselá, zvonička uvnitř lípy

Jako podstavec zvoničky slouží mrákotínská žula, na které stojí ručně vytesaný trám. Je napuštěný včelím voskem a nese zvoničku. Bohužel provaz, na který se zvonilo, místní odstranili, jelikož to byla nejoblíbenější činnost turistů, kteří tuto vzácnou lípu často navštěvovali. Takže zvonění se rozléhalo někdy i po celý den… Koneckonců i tak stojí za to obejmout a pohladit lípu, která svým stářím vystoupala až na stupínek nejstarších stromů v Evropě.

Zdroj: malahluboka.cz, ckanada.cz

Náhledové foto: Taťana Veselá, „Ďáblova prdel“ Česká Kanada

favicon

V Čechách je krásně, tak proč někdy nevyrazit za hranice všedních dnů...?