Uprchlický tábor na Lesbosu je kontaminován olovem
S touto informací přichází organizace Human Rights Watch. Americká skupina se sídlem v USA žádá Atény, aby zveřejnily podrobnosti o testech prováděných v zařízení postaveném na místě bývalého vojenského zařízení. Nouzový uprchlický tábor postavený na egejském ostrově Lesbos je podle organizace Human Rights Watch potenciálním zdravotním rizikem pro tisíce žadatelů o azyl a humanitárních pracovníků, protože místo bylo kontaminováno olovem.
Žádost o zveřejnění testů
Americká skupina vyzvala středopravou vládu v Aténách, aby zveřejnila další podrobnosti o testech, které provedla v zařízení, které bylo dříve vojenským zařízením.
Ve svém prohlášení vyjadřujícím politování nad nedostatkem transparentnosti, s níž je problém řešen, vedoucí výzkumník krizí a konfliktů organizace Belkis Willie uvedl: „Řecká vláda vědomě postavila tábor migrantů na střelnici a poté zavřela oči před potenciálními zdravotními riziky pro zdejší obyvatele a pracovníky v táboru. Po týdnech nicnedělání se odebraly vzorky půdy, aby se otestovala kontaminace olovem, přičemž Řekové popřeli, že existuje riziko otravou olovem.“ Sedm týdnů uplynulo, než správa zveřejnila výsledky
Přes 7 000 uprchlíků
Skupina uvedla, že je na řeckých úřadech, které dosud sdílely nálezy pouze s EU, aby prozradily další podrobnosti, včetně úrovní olova a přesných míst, kde byly vzorky půdy extrahovány.
Podle uprchlické agentury OSN, UNHCR, žije v táboře Mavrovouni, základním zařízení stanů s výhledem na moře, 7 165 mužů, žen a dětí. Byl postaven během několika dní poté, co požáry vyprázdnily Morii, zadržovací středisko ostrova, a přes noc vysídlily asi 12 500 lidí. Od požárů bylo na pevninu přemístěno více než 5 000 žadatelů o azyl.
Zvukový alarm, který v listopadu zazněl, uvedl, že úřady neprovedly komplexní olověné testování ani sanaci půdy před přesunem migrantů na dočasné místo financované EU, což byla střelnice z roku 1926.
Lesbos: Zdroj obrázku Pixabay.com
Stará munice
Uvádí, že nevybuchlé minometné střely a ostrá munice do ručních palných zbraní, které mohou způsobit smrt nebo zranění „jsou-li narušeny nebo manipulovány“, byly nalezeny uprchlíky. To jasně naznačuje, že tábor nebyl řádně vyčištěn. „Malé děti a ženy v reprodukčním věku jsou nejvíce ohroženy negativními účinky expozice olova,“ uvedla organizace.
Lesbos, který čelí Turecku, dlouholetému řeckému rivalovi NATO, je třetím největším ostrovem v zemi a domovem stálé mechanizované pěchotní divize, která pravidelně provádí bojová cvičení. Munice na střelnicích jsou běžným zdrojem kontaminace půdy.
Reakce Atén
V reakci na tato tvrzení aténské ministerstvo pro migraci uvedlo, že se tábor rozkládal na ploše 341 000 metrů čtverečních a jen asi 21 000 metrů čtverečních bylo kdy použito jako střelnice. Přes víkend však připustil, že z 12 vzorků půdy odebraných z lokality měl jeden „úrovně olova, které přesahovaly přijatelnou hranici“.
Na základě zjištění se zavázala, že přinese novou zeminu a štěrk a postaví cementovou základnu pod většími stany, známými jako haly a administrativní a registrační oblasti, „které dále eliminují riziko“.
Uvádí se v něm: „Dosud jsme přesvědčeni, že naše podrobné vyhodnocení přítomnosti olova v táboře neodhalilo úrovně vyžadující speciální zásah nebo revizi stavebního plánu. Rovněž bude provedena komunitní pomoc, která uklidní uprchlíky i pracovníky. “
Lesbos: Zdroj obrázku Pixabay.com
Moderní uprchlický tábor?
Probíhá projekt na vybudování moderního přijímacího střediska, které by nahradilo Mavrovouniho, financovaného EU, oznámilo ministerstvo. Plány nového tábora se setkaly s prudkým odporem místních obyvatel, kteří jsou také proti dočasnému zařízení postavenému nedaleko Mytilene, přístavního města ostrova.
Stratis Kitelis, starosta města, uvedl, že stanové město bylo nejen „naprosto nevhodné“, ale také špatně připraveno vydržet krutou zimu, během níž byla egejská základna svázána vichřicemi a deštěm a v posledních dnech snášela mrazy.
Lesbos je již dlouho na frontě s uprchlickou krizí, přičemž jen v roce 2015 ostrov prošel téměř milionem Syřanů směřujících do Evropy z Turecka. Podle UNHCR v loňském roce poklesly příjezdy přes Řecko téměř o 80 % poté, co se Athény s podporou EU snažily posílit své pozemní a námořní hranice.
Uprchlický tábor: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com
Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.