Umění pod hladinou: podmořské muzeum v Cancúnu nabízí jedinečný zážitek

01_MUSE

Nedaleko mexického Cancúnu se pod hladinou Karibiku skrývá jedno z nejunikátnějších muzeí světa. Museo Subacuático de Arte, MUSE, nabízí svým návštěvníkům v potápěčských neoprénech výstavu soch v životní velikosti, která si klade za cíl zdůraznit vliv civilizace na životní prostředí. Návštěva muzea je každopádně zážitkem, jaký běžná muzea většinou nenabízí.

Symbióza umění a přírody

Muzeum je autorským dílem britského sochaře Jasona Taylora, který měl v době, kdy se rozhodl pro vytvoření této instalace, na kontě již projekt umístění podmořských soch u ostrova Granada, taktéž v Karibiku. MUSE je však výrazně rozsáhlejším projektem a u Cancúnu se nachází na 400 sochařských děl. Oba projekty ale mají mnoho společného, především potom to, že hlavní motivací pro jejich realizace byla snaha o symbiózu umění a starosti o životní prostředí.

Podmořské sochy mají na problémy, které naše stále se rozšiřující civilizace přírodě způsobuje, nejen upozorňovat, ekosystému pod hladinou mají také pomáhat. Ze soch se totiž postupem času stávají umělé útesy, jež poskytují útočiště řadě rostlin a živočichů a pomáhají tak udržet potřebnou rozmanitost mořského ekosystému. Umělé útesy nesjou samozřejmě žádnou novinkou, pro jejich tvorbu se používají mimo jiné i staré vlaky, autobusy, nebo dokonce letadla. Jen málo z nich je ale současně uměleckým dílem tak jako v případě Musea Subacuático de Arte.

Možná ještě důležitější je, že podmořské muzeum nabízí potápěčům, kterých se v okolí Cancúnu každoročně potápí tisíce, alternativu k výletům ke skutečným korálovým útesům. Ty nadměrným zájmem návštěvníků trpí a pokud se alespoň část z nich rozhodne strávit den v muzeu, riziko jejich poškození bude menší.

02_MUSEZdroj obrázku: Wikipedia Commons

Co od návštěvy muzea čekat?

Expozice podmořského muzea se nachází necelých deset metrů pod hladinou a lze ji navštívit buď v potápěčském vybavení, anebo na palubě speciálně upravené lodi s průhledným dnem. Pod hladinou na vás čeká celá řada výjevů. Většina z nich se soustředí na člověka, nacházejí se zde postavy lidí všech typů a každého věku. Muži, ženy, mladí, staří, krásní i oškliví – osoby, které sochy zobrazují, jsou obrazem skutečných lidí, kteří stáli Jasonu Taylorovi modelem.

Způsob zpracování soch a výjevy, které představují, jsou velmi realistické a také velmi intenzivní. Díky tomu, jak sochy postupně osidluje podmořský život, se navíc v čase proměňují a celá instalace je tak velmi dynamická a pokud jí dáte mezi dvěma návštěvami alespoň někollik málo měsíců času, budete se najednou pohybovat uvnitř jiné expozice. Muzeum je volně přístupné, pokud se k němu budete potápět svépomocí, žádné vstupné platit nebudete.

Zdroj náhledového obrázku: Wikimedia Commons