Umělá inteligence ve službách podvodníků

Ten, kdo vymyslel umělou inteligenci (artificial intelligence – AI), měl jistě bohulibý záměr. Chtěl, aby především sloužila lidstvu a posunula jeho schopnosti mnohem dále. Jak už to tak ale bývá, často i ten nejlepší úmysl dokážou zneužít různí podvodníci. Kromě toho, že spousta pracovníků má nyní obavy o to, že jim umělá inteligence může vzít jejich práci, tak se na začínají objevovat pokoutní šejdíři, pro které AI pracuje a kterým přináší nemalý zisk. Týká se třeba klamavé reklamy. Jak ji vůbec poznat.

Jak chytit spotřebitele na vějičku

Možná i vy jste už někdy narazili na video, v němž přední představitelé českých lékařů dělají reklamu na nějaký zázračný potravinový doplněk. Vizuální podoba i hlas na známého doktora sedí, a proto se není možné divit, když se někdo nechá nachytat. Ve skutečnosti se ale jedná o podvrh podvodníků, k němuž si dopomohli pomocí umělé inteligence. Díky ní není vůbec problém nechat promlouvat například prezidenta České lékařské komory o vynikajících účincích propagovaného produktu. Pravdou ale je, že on nikdy žádný takový rozhovor nenatočil. Jedná se tedy o klamání spotřebitele.

Foto: Pixabay

Když to, co vidíte, neexistuje

Podvodníci si využitím mediálně známého osobnosti z lékařského prostředí dopomáhají k větší důvěryhodnosti toho, co chtějí prodat. Chtějí přesvědčit laickou veřejnost, aby si potravinový doplněk na ochranu před infarktem či rakovinou objednali, protože přece ho propaguje taková lékařská kapacita. Tak je přece jasné, že musí fungovat, ne? Proč jinak by mu lékař dělal reklamu. Nezasvěcený člověk tak prakticky nemá vůbec možnost poznat, že se jedná o fiktivní reportáž či video, které v sobě nenesou ani zrnko pravdy.

Jak se proti klamavé reklamě bránit

Autoři nepravdivých reportáží se dopouštějí trestného činu poškození cizích a také trestního činu klamavá reklama. Případně se může jednat o trestný čin podvodu. Jak to, že tedy nejsou popohnáni k zodpovědnosti? Je to jednoduché. I když se dotčená osoba obrátí na policii a podá trestní oznámení státnímu zastupitelství, tak policie případ většinou odloží, neboť jeho pachatele nenalezne. Ten může pocházet ze zahraničí, odkud inzeruje. To je pak jako hledat jehlu v kupce sena. I tak je ale důležité, aby se veřejnost o klamavé reklamě tohoto typu dozvěděla. Pak si totiž může mylně spojit dvě věci, které spolu ale vůbec nesouvisí.

Je zřejmé, že si na umělou inteligenci jako laici musíme dávat také pozor. Umí pomoct, ale také podvádět. Tak aby lidstvu za chvíli nepřerostla přes hlavu.

Zdroj: Tempus Medicorum, ISSN 1214-7524, Wikipedia.org

Náhledové foto: Pixabay

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.