Ukrajinské vareniky krok za krokem – pochutnáte si na jedničku, přitom strávíte v kuchyni pár minut

vareniky recept, vareniky, recept, pelmeně, pirohy

Ukrajinské vareniky krok za krokem – pochutnáte si na jedničku, přitom strávíte v kuchyni pár minut. Máte chuť vařit i jinou tradiční kuchyni než pouze českou, ale nevíte, do čeho se pustit? Zkuste recept na lahodné ukrajinské vareniky.

Znáte vareniky? Je to národní ukrajinský pokrm z mletého masa a těstovin, respektive taštičky plněné masem. Nejčastěji se podávají s červeným vinným octem, černým pepřem a rozpuštěným máslem. V některých částech Ruska se můžete setkat i s variantou z hub, kysaného zelí nebo zeleniny. Pokud si chcete vyzkoušet i jinou tradiční kuchyni než českou, dnes vás takové klasické vareniky naučíme. Nejdříve ale trochu teorie.

Rozdíl mezi pelmeni a pirohy

Jednoduše řečeno, Slovensko a Polsko mají pirohy, Rusko pelmeně a Bělorusko a Ukrajina zase vareniky. Všechny názvy představují jediné – taštičky nebo knedlíčky se slanou nebo sladkou náplní. Zásadní rozdíl je především v náplni. Zatímco pirohy se připravují naslano i nasladko, vareniky jsou známé výhradně se slaným vnitřkem, nejčastěji masovým.

Vareniky od pirohů můžete také rozeznat na základě jejich tvaru a velikosti. Typické vareniky jsou měsíčkovitého tvaru a v průměru mají maximálně 3 cm, zatímco pirohy jsou podlouhlé, někdy i kulaté.

Ukrajinské vareniky

Foto: Pixabay

Příprava tradičních ukrajinských vareniků

Těsto a náplň lze připravit předem, masové knedlíčky pak můžete vytvarovat a uvařit druhý den. Můžete použít i formu na vareniky místo ručního tvarování. Usnadní vám to celý proces přípravy.

Na těsto:

  • 2 větší vejce pokojové teploty
  • 1 PL rostlinného oleje
  • ½ soli
  • 3 a ¼ hrnku mouky

Na náplň:

  • 1 větší cibule
  • 230 g mletého libového vepřového masa
  • 230 g mletého hovězího masa
  • 1 a ½ ČL čerstvě namletého pepře

K servírování:

  • Rozpuštěné máslo
  • Červený vinný ocet
  • Pepř
  • Zakysaná smetana

Postup vaření taštiček

Ve větší míse smíchejte vejce, rostlinný olej, sůl a průběžně během míchání přidávejte mouku. Zpracujte, aby vzniklo hladké těsto. Poté vyklopte na pracovní desku a asi 5 minut rukama hněťte, dokud těsto nepřestane lepit. Zabalte jej do potravinářské fólie a nechte 30 minut odpočívat v chladu.

Mezitím si můžete připravit náplň. V další misce smíchejte nadrobno nasekanou cibuli, mleté vepřové maso, mleté hovězí maso, sůl a pepř. Všechny ingredience důkladně spojte. Poté můžete nechat zakryté v lednici, dokud nepřijde čas na plnění. Vareniky můžete dodělat následující den.

Těsto nakrájejte na 8 stejných dílů. Každou část vyválejte tak, abyste z ní mohli vytvořit 10 stejných kruhů o průměru asi 5 cm. Do středu každého dílku vložte lžičku masové směsi a přeložte, abyste vytvořili tvar půlměsíce. Okraje pořádně stiskněte a ujistěte se, že se uvnitř nezachytil žádný vzduch, který by při vaření mohl způsobit prasknutí.

Přiveďte vodu ve velkém hrnci k varu, osolte a vhoďte připravené vareniky. Vařte asi 2 minuty, hotové vareniky by měly vyplavat na hladinu. Poté vyjměte děrovanou lžící a podávejte s rozpuštěným máslem, červeným vinným octem, pepřem a zakysanou smetanou podle chuti.

 

Zdroj: https://www.vareni.cz/recepty/vareniky-s-bramborovou-naplni/, https://fresh.iprima.cz/recepty/varenyky-tasticky-s-naplni-z-brambor-a-balkanskeho-syra

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.