Ukradené poklady: Kde skončilo zlato ukradené nacisty?
O nacistickém zlatě koluje řada mýtů a legend a existuje několik verzí, kolik ho bylo, kam zmizelo a zda ho ještě stojí za to hledat. Podle několika hypotéz nacisté na konci války všechno ztratili, jiní tvrdí, že jejich zlaté úspory byly nedotknutelné, protože měly sloužit ke zvelebení nacistické říše po skončení bojů, a proto musely být chráněny v nějaké formě.
Kde nashromáždili takové bohatství
O celkové hodnotě daného zlata lze jen spekulovat, ale je jisté, že se jednalo o neuvěřitelné částky, které si ani neumíme představit – proto se po něm stále pátrá. Neprávem získané bohatství pocházelo především ze zlatých úspor národů, které Němci zabavili při budování Třetí říše, od Rakouska přes Československo, Nizozemsko, Belgii, Dánsko, Francii, Polsko až po Ukrajinu. Kromě toho sem patřily i věci ze soukromých bank, tisíce malých zlatníků, církevních institucí a majetek židovských občanů. Poslední a nejznepokojivější část tvořily ozdoby a zubní korunky vězňů koncentračních táborů – jen v Osvětimi přišli nacisté k osmi tunám zlata.
Po válce se našlo určité množství nacistického zlata, ale část z něj v hodnotě asi 37 miliard dolarů (dnes přibližně 830 miliard korun) je stále ztracena a není jasné, kam se poděla. Něco málo nacisté zjevně poslali na poslední chvíli ve vagonech, které ukryli, zatímco další zásoby byly údajně vyměněny na zajištěná konta – konkrétně je na mušce několik švýcarských bank, které Světový židovský kongres v roce 1995 obvinil z držení nacistického zlata v hodnotě asi 2,5 miliardy dolarů.
Jen ať zůstane ztracené…
Skutečností zůstává, že část zlata z nacistického pokladu, jehož hodnota se odhaduje cca na 500 milionů dolarů, se ztratila, a spolu s tím i několik dalších úžasných věcí, jako je například takzvaná Jantarová komnata, kterou obdivovatelé hledají od konce války. Další známé hypotézy kolem ztraceného nacistického bohatství zahrnují Hitlerovu individuální sbírku drahých kamenů, ke které se prý dostal pomocí hudebního díla. Vyznavači hledají stopy v překladu hudby March Impromptu, kterou po sobě zanechal osobní tajemník Adolfa Hitlera Martin Bormann.
Zdroje info: archiv.hn.cz, promuze.blesk.cz
Náhledové foto: Pixabay