Udělejte si výlet na zříceninu skalního hradu Stohánek v bývalém výcvikovém prostoru Ralsko
V podhůří Lužických hor leží město s hezkým názvem Mimoň. V jeho okolí jsou rozsáhlé borové lesy, kam často zavítají milovníci hub, kterých si pak odnášejí plné koše a plátěné tašky. Na jihu sousedí s městem bývalý vojenský výcvikový prostor Ralsko, na jehož území se nachází zřícenina skalního hradu a poustevna Stohánek.
Hrad a poustevna na pískovcové skále
Nedaleko Hamerského jezera a Hamru na Jezeře na strmé pískovcové skále okolo roku 1430 vybudovali Vartenberkové dřevěný a částečně do skály vytesaný hrad Stohánek, jehož zbytky jsou dosud patrné a je možné je navštívit. Výchozí bodem může být Stráž pod Ralskem, odkud vede červeně značená trasa, která se u rozcestníku v místě Pod Zběhem napojuje na zelenou trasu, po níž dojdete až ke zřícenině Stohánek. Cesta zabere asi dvě hodiny, dlouhá je necelých šest kilometrů. K hradu také vedou dvě cyklostezky, č. 3050 a 3046.
Historie hradu Stohánek nebyla příliš dlouhá, už v roce 1444 byl vojsky pobořen a v 16. století už o něm nebylo v písemných památkách ani zmínky. Ve skále si ale světničky vytesali poustevníci, kteří zde od 17. století žili. Zmiňuje se o nich i spisovatelka Karolína Světlá ve své povídce Poslední poustevnice, v níž ale skále dala jméno Strouhánek.
Co zůstalo zachováno z hradu Stohánek
Ruiny hradu Stohánek určitě stojí za navštívení. Už jen proto, že se nacházejí v hezké přírodě. Kdo má rád turistiku, zpěv ptáků, svit slunečních paprsků a čerstvý vzduch, si zde přijde na své. Ve skále zůstal zachován úzký průchod, vytesané schodiště s kovovým zábradlím. Jsou tu také výklenky ve stěně, což jsou pozůstatky křížové cesty, a vytesané místnosti. V horní části pak narazíte na kamenné zbytky ochozů hradu. Ze skály je možné pozorovat zdejší pěkné okolí.
Schody, hrad Stohánek. Foto autor: Zákupák; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Stoh%C3%A1nek_schody.jpg
Bod záchrany Sochorův pomník
Asi pět set metrů od hradu Stohánek se nachází bod záchrany a také Sochorův pomník. Pro neznalé se jedná o generálmajora Antonína Sochora, který se vyznamenal během druhé světové války – v bitvách u Sokolova, Charkova nebo Kyjeva. V roce 1950 v místě dnešního jeho pomníku zahynul při automobilové nehodě, jejíž příčiny byly více než podivné.
Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Anton%C3%ADn_Sochor; https://cs.wikipedia.org/wiki/Stoh%C3%A1nek
Hrad Stohánek z dálky. Náhledové foto autor: Zákupák; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Stoh%C3%A1nek_zd%C3%A1li.jpg
U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.