Tyto tři hrady určitě stojí za návštěvu
V druhém díle se představíme další tipy, kam vyrazit i s dětmi na hrad a co zajímavého můžete na těchto místech objevit a prozkoumat.
Rabí
Zříceninu hradu Rabí najdeme v Plzeňském kraji. Kdysi to býval majestátní hrad postaven na románských základech i s rýžovištěm zlata na řece Otavě. Zároveň měl hrad chránit obchodní stezku mezi Sušicí a Horažďovicemi. Kvůli zlatu se však hrad stával terčem útoků, jen husitský válečník Jan Žižka se Rabí pokoušel dobýt hned dvakrát. I dnes, kdy ze středověkého hradu zbyla jen zřícenina, vás stejně okouzlí už zdálky. Vždyť se také jedná o Národní kulturní památku. Rabí nabízí pro návštěvník 5 prohlídkových okruhů, mezi které patří např. prohlídka věže, paláce, nádvoří nebo podzemních prostor. Během návštěvnické sezóny se na hradě konají nejrůznější výstavy. Jedná se o výstavy současného vizuálních umění. Výstavy najdete buď v konírně, nebo v suterénu hradního kostela. Instalace v suterénu kostela se však obvykle otevírá až v červenci.
Český Rudolec
Český Rudolec, které mu se někdy říká ,,Malá Hluboká‘‘ není zřícenina hradu, ale zámku. Tato zřícenina se nachází na pomezí Jižních Čech a Vysočiny u Jindřichova Hradce. Zámek Český Rudolec má nezaměnitelnou atmosféru, a tak je dobře, že bortící se zámek nakonec nezpustne úplně, ale bude se opravovat do původní podoby. Původně se jednalo o vodní tvrz, která byla později přestavěna na renesanční zámek a v 19. Století po velkém požáru přestavěn do stylu tudorovské gotiky.
Krašov nad Berounkou
Pokud plánujete výlet na západ Čech, určitě se zastavte na zříceninu hradu Krašov na Berounkou, která se tyčí nad řekou Berounkou a obcí jménem Bohy. Zřícenina hradu byla původně gotickou stavbou, pak následovaly renesanční vlivy a v 18. století také Baroko. Dnes je hrad už zříceninou, ale také krásnou vyhlídkou. Dobrou zprávou je, že se také postupně opravuje a rekonstruuje.
Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.