Turistický ruch v ČR roste
Česká republika na mnohých místech těží z turistického ruchu. Právě toto odvětví ekonomiky vykazuje růst. To určitě potěší provozovatele památek a atrakcí nebo poskytovatele služeb. Pojďme se na tento vývoj podívat zblízka.
Nejvíce sem cestují Němci
Dle nově vyhodnocených dat získaly všechny kraje, kromě kraje Vysočina, více turistů. Jen na Vysočině jejich počet poklesl. Největší přírůstek zaznamenal Olomoucký kraj. Zde se ubytovalo o 9,2 % lidí více než v roce 2018. 5% růst pak potěšil hoteliéry v Plzeňském, Středočeském a Karlovarském kraji. No a jací lidé nám sem cestují? Jako již tradičně, nejpočetnější skupinou turistů zůstali Němci. Letos jich sem přijelo dokonce o 1 % více než loni. Druzí mezi národnostmi jsou Poláci, poté Slováci. Překvapivý může být nárůst 6,5 % u turistů z USA. Naopak Číňanů zde přijelo o 2 % méně.
Pokles návště u Číňanů
Právě pokles čínských návštěv se na první pohled může zdát překvapivý, avšak jsou za ním logické důvody. Číňané byli loni na 4. místě, dle návštěv mezi národnostmi. Nyní se posunuli až na 5. místo. Co za tím stojí? Určitě za to mohou tlaky na čínskou ekonomiku v globálním měřítku. Největším faktorem, který působí na peněženky Číňanů, je určitě již déle jak rok trvající ekonomická a celní válka se Spojenými státy.
Tržby rostou jen nepatrně
Určitým paradoxem je, že sice turistický růst zažívá celkem významný růst, tržby ve službách spíše stagnují. Ve třetím čtvrtletí vzrostly tyto služby jen o tři desetiny procenta. Podle Českého statistického úřadu jde vůbec o nejnižší růst od roku 2014. Pokud očistíme tento růst o takzvané kalendářní vlivy, pak nám vyjde dokonce pokles o 1,1 procenta. Za to mohou hlavně pracovní dny ve třetím čtvrtletí, kterých bylo o 3 méně. Když už tržby stoupaly, bylo to jen v informačních a komunikačních činnostech. Konkrétně o skoro 6 %. Mírně pak v ubytování a stravování. Ostatních služeb se týká pokles.