Trpasličí žirafy nejsou mýtem – vědci potvrdili jejich výskyt v Ugandě. Podívejte se, jak zvláštně vypadají v porovnání se svými statnými příbuznými

O trpasličích žirafách (k dohledání též pod anglickým označením dwarf giraffes) už jste možná slyšeli v souvislosti s nejrůznějšími fake objevy, které každoročně internet zaplavují. Když se totiž jejich fotografie objevily poprvé, považovali je odborníci i veřejnost jen za poměrně dobrou úpravu z Photoshopu.

Ovšem autentická svědectví se množila a v během minulých dní se podařilo dokázat, že skutečně nešlo o žádné výmysly. Senzaci, kterou toho zjištění vyvolalo, lze srovnat snad jen s objevem údajně vyhynulé třetihorní žirafy okapi (aktuálně k vidění v Safari parku Dvůr Králové) v roce 1901. A jak tedy trpasličí žirafy vypadají?

Titul největšího zvířete světa začíná dostávat trhliny

Nejdříve se podívejme na špetku faktů. Žirafy mohou dorůst až 4,8 metru na výšku, což z nich dělá největší savce kráčející po zemi. Nicméně ne vždy se na vás tito obři dívají z takové výšky. Aktuálně víme hned o dvou žirafách, které „tak trochu nedorostly.“

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Ta první byla objevena v roce 2015 v ugandském národním parku Murchisonovy vodopády. Jde o žirafu nůbijskou, ovšem s výškou pouhých 2,8 metrů. Není divu, že dostala jméno Gimli podle oblíbeného Tolkienovského trpaslíka. Zajímavé je, že tato žirafa se sice pyšní dlouhým krkem, ovšem zbytek těla „vypadá spíše jako koňský,“ jak se vyjádřili její objevitelé.

Na další objev v této oblasti bylo však nutné čekat další tři roky. Tentokrát ho učinil majitel na  soukromé farmě v Namibii. Jeden z jeho samců žirafy angolské se totiž vytáhl jen do nějakých 2,4 metru. Mimochodem, jmenuje se Nigel.

Proč začínají zprávy o trpasličích žirafách pronikat na veřejnost právě teď?

Vlastně tedy nejde o žádnou novinku. Až na to, že nanismus, který za vzhled těchto žiraf může, je v přírodě extrémně vzácný a u žiraf ještě nikdy pozorován nebyl. Věnovali se mu proto i vědci, kteří se svým objeven minulý měsíc seznámili širokou veřejnost v časopise BMC Research Notes.

A jak tyto žirafy vypadají? Podívejte se na záběry přímo z Afriky.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zdroj videa: LiveScience

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.