Trpaslíci už na hradě Krakovec nechodí, vy si sem však udělejte výlet a podívejte se, jak vypadá vrcholná hradní architektura z doby krále Václava IV.
Od města Rakovník je zřícenina hradu Krakovec vzdálená asi patnáct kilometrů. Pokud rádi chodíte pěšky a nevadí vám nachodit desítky kilometrů, směle se na něj můžete vydat i z tohoto místa. Pohodlnější to ale budete mít, když na hrad vyrazíte ze stejnojmenné obce, kam se dovezete autem. Z parkoviště to máte jen tři sta metrů a jste na místě. Co zajímavé vás na hradě Krakovci čeká?
Mistr Jan Hus i filmaři
Než se pustíme do popisu historie hradu Krakovec, je třeba zdůraznit, že zde před odchodem do Kostnice pobýval mistr Jan Hus. I proto tu má svůj památník. Někteří si možná vzpomenou filmy Ať žijí duchové nebo Princ a Večernice, které se tu natáčely. Zajímavá zřícenina je prostě pěkná na pohled, tak není divu, že filmaře zaujala. Však je to také vrcholná ukázka architektury královské dvorské stavební huti Václava IV.
Český šlechtic Jíra z Roztok
Zakladatelem hradu Krakovec byl na počátku 80. let 14. století Jíra z Roztok, o němž píše Alois Jirásek ve svém románu Mezi proudy. Jíra byl český šlechtic a dvořan na dvoře krále Václava IV., křivoklátským a karlštejnským purkrabím a královským podkomořím a nejvyšším hofmistrem královny Žofie, manželky Václava IV. A také vedoucím dvorské stavební huti. Hrad Krakovec Jíra z Roztok nechal postavit na místě starší tvrze.
Hrad Krakovec. Foto: Alena Kalová
Zdejší pozemky dostal tento šlechtic přímo od krále. Ačkoliv Jíra z Roztok pocházel z nižší šlechty, měl dostatek finančních prostředků na to, aby si vybudoval sídlo, jež bylo srovnatelné s tehdejšími královskými hrady, co se vybavení a komfortu týkalo.
Co na hradě Krakovec uvidíte
Až do konce srpna si lze hrad Krakovec prohlédnout od úterý do neděle v čase od 9:00 do 18:00 hodin. V měsíci září bude přístupný od úterý do pátku od 10:00 do 15:00 hodin, o víkendech od 9:00 do 17:00 hodin. Prohlídku hradu můžete absolvovat samostatně se psaným sylabem nebo využít komentovanou prohlídku s průvodcem. Za dospělého zaplatíte 120 korun, za seniory a mládež 100 korun, za děti 40 korun.
Prohlídková trasa vás zavede přes ručně tesaný most na parkán, uvidíte zbytky mohutné bašty, polookrouhlé věže i ve skále vytesaný sklep lidomornu. V paláci se v době vzniku hradu nacházelo na 27 obytných místností s důmyslným systémem vytápění a velkým počtem kleneb, z nichž některé zůstaly zachovány.
Zdroj: https://www.hrad-krakovec.cz/; https://cs.wikipedia.org/wiki/J%C3%ADra_z_Roztok
Hrad Krakovec. Náhledové foto: Alena Kalová
U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.