Trekové a krosové kolo není totéž – nebuďte na cestách za balíka a udělejte si jasno
Máme tendenci tyto dva výrazy zaměňovat, ovšem sami sobě si přitom škodíme. Takže pokud jste si až doteď mysleli, že jde jen o jinak pojmenovanou kategorii kol, určených do obtížnějšího terénu, pak vás rádi vyvedeme z omylu.
Do jisté míry by se dalo říct, že jsou kola treková jistou odrůdou kol krosových. Ovšem některé významné rozdíly tu jsou.
Hodí se zejména pro delší trasy
Krosová kola jsou skvělá pro rychlé vyjížďky v terénu. Zdolávají je v rekordním čase a přitom se na nich příliš neunavíte. Treková kola jo v tomto ohledu jejich pravým opakem. Mnohem více vám použít při delších výletech, aniž by ztratily na svém pohodlí a funkčnosti.
Uvezete na nich kompletní výbavu
Také na ně na rozdíl od krosových kol naložíte všechno potřebné. Převezete stany a i spacáky a to i za nepříznivého počasí. Vždycky se totiž můžete ukrýt pod pláštěnku, jíž mají mnohé modely přímo i v základní výbavě.
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Vybírejte modely nejlépe s odpružením
Treková kola jsou perfektní pro cykloturistiku. Ovšem základní modely se hodí jen na převážně asfaltové trasy. Jestliže si pravidelně cestu zkracujete třeba přes pole nebo nedáte dopustit na menší podhorské vyjížďky, pak určitě doporučujeme modely s odpruženou vidlicí. Dobře tlumí nárazy a zbaví vás bolestí zad a dalších cykloneduhů.
Co si ještě pořídit? K odpružené vidlici se velmi dobře hodí i odpružená sedlovka. A k větší rychlosti zase kotoučová brzda, jež se ovládá snáze a efektivněji než klasické čelisťové brzdy. Zvládnete tak zabrzdit dokonce dvěma nebo i jedním prstem, což se rozhodně může hodit.
A co pohon a řazení? Všeobecně platí, že čím lepší třídu si pořídíte, tím lepší vlastnosti získáte. Jestliže tedy plánujete pravidelné cyklovýlety, pak se v tomto směru určitě šetřit nevyplatí.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.