Tradice na 1. května – kdo nestihne polibek pod třešní, může vyzkoušet koupel v potoce

Tradice na 1. května: První máj je v českých zemích svátek lásky, i když západní svět jej slaví na sv. Valentýna. Mnoho Čechů tento komerční svátek plný srdíček nikdy za svůj nepřijalo. Náš svátek lásky je neokázalý, zato spjatý s přírodou, tak si ho važme a pojďme si ho pěkně užít.

Květen – měsíc lásky

Vše začíná filipojakubskou nocí z 30. dubna na 1. května, kdy se z dubna stává máj, měsíc lásky, milování a plodnosti. O filipojakubské noci se takzvaně pálí čarodějnice. V tuto magickou noc mají čarodějnice své sabaty – slety, na které prý létají na koštěti. K jejich odehnání se zapalují veliké ohně, dříve bylo zvykem na nich spálit také loutku – čarodějnici. Tím je zlo odehnáno a měsíc lásky může začít. Nejvíce rituálů je spjato s 1. májem.

Líbání pod rozkvetlou třešní

Pokud vás třešně vypečou a ve vašem okolí na 1. máje nekvetou, v klidu si vyberte jiný strom. Důležitý je polibek pod rozkvetlými květy. Nehledě na tu romantiku to má ženám přinést zdraví, krásu a plodnost po celý rok. Tento rituál není nijak starý, polibek na veřejnosti byl dříve nemyslitelný a tradice vznikla nejspíš až po úspěchu Máchova Máje.

Koupel v potoce

Nemáte nikoho, kdo by vás políbil pod rozkvetlou třešní? Nesmutněte! Můžete vyzkoušet jiný pohanský zvyk, a to ranní koupel v potoce. Tím do vás vproudí síla mládí, krása a svěžest, takže se určitě brzy najde nějaký ctitel a příští líbačku na 1. máje si užijete.

Žena covid

Tradice na 1. května – kdo nestihne polibek pod třešní, může vyzkoušet koupel v potoce Foto: Pixabay

Stavění máje

Máje, májka, mája nebo máj se se na 1. května nebo večer před ním staví spíše v Čechách. V některých částech Moravy je to v předvečer pouti, jinde na oslavu letního slunovratu. Tento zvyk se udržuje hlavně na vsích. Mladí muži pokácí nejčastěji velký smrk, očistí větve, oloupou kůru a nechají jen zelený vršek. Někde ještě do kmenu vyřežou ornamenty. Dívky mezitím upletou veliký věnec z chvojí a ozdobí jej mašlemi a krepovými květy a zrovna tak i vršek stromu. Věnec se pak pod vrchol zavěsí a máj se postaví. Slavnost stavění máje se neobejde bez hudby a tance. Noc po postavení pak musí chlapci májku hlídat, aby jim ji nepodřízli a neukradli hoši z okolních obcí, což se považuje za velkou ostudu. Vedle toho pak zamilovaní mladíci stavějí malé, většinou březové, májky pod okna děvčatům, na které si myslí.

Vysypávání chodníčků

Tento zvyk se už udržuje málokde. Před rozbřeskem na 1. máje si zamilovaní vysypávají chodníčky lásky pískem nebo vápnem mezi chalupami. Tak se ráno celá vesnice dozví, kdo s kým chodí.

Majáles

Tyto studentské slavnosti se tradují od 15. století, kdy nastal všeobecný rozmach univerzit. Dříve studenti se svým učitelem na 1. máje odešli do lesa a oslavovali zpěvem přírodu. Později se stal tento svátek dnem tolerované recese studentů formou průvodů a volením krále. Nyní mívá podobu spíše hudebního festivalu.

 

Zdroje: https://zenysro.cz/doporucujeme/rodina-a-vztahy/vzhuru-na-petrin-romantika-ritualy-tradice-a-historie-prvniho-maje/, https://living.iprima.cz/bydleni/ostatni/prvni-maj-laska-carodejnice-polibek-pod-rozkvetlym-stromem-majka-svatba-tradice, https://www.novinky.cz/clanek/zena-styl-tradice-polibku-pod-rozkvetlou-tresni-40031551, https://cs.wikipedia.org/wiki/Prvn%C3%AD_m%C3%A1j_(sv%C3%A1tek_zamilovan%C3%BDch), https://cs.wikipedia.org/wiki/M%C3%A1je

Tradice na 1. května – kdo nestihne polibek pod třešní, může vyzkoušet koupel v potoce Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.