Toskánské město Caprese Michelangelo je rodištěm renesančního umělce. Najdete tu jeho rodný dům
V toskánské provincii Arezzo ve střední Itálii leží asi sto kilometrů od Florencie město Caprese. Nejspíš většině Čechů jeho název nic neřekne. Ale zasvěcení vědí, že je rodištěm sochaře, malíře a architekta Michelangela di Lodovico Buonarroti Simoni, jemuž se zkráceně říká Michelangelo. Proslul jako přední představitel italské renesance a manýrismu.
Město Caprese Michelangelo
Caprese, které se od roku 1913 nese název Caprese Michelangelo, se nachází v nejzelenější oblasti toskánského údolí řeky Tibery. Archeologické vykopávky nalezené v okolí zdejšího hradu svědčí o tom, že již v době Etrusků bylo místo obydlené. V Caprese Michelangelo údajně v roce 552 n. l. zemřel král Ostrogótů Totila. Bylo to v období stěhování národů a byl to právě tento král, kterému se výboji podařilo získat téměř všechna území v Itálii od Východořímské říše.
V okolí města jsou rozsáhlé bukové, dubové a kaštanové lesy, jež tvoří nedotčené scenérie, pěkné na pohled. Při západ slunce sluneční paprsky působivě osvětlují Michelangelův rodný dům, kterým je hrad Caprese. Umělec zde na svět přišel v roce 1475 do rodiny florentských patriciů. Buonarrotiové totiž zastávali funkce ve veřejných úřadech. Jeho rodina vlastnila dokonce erb. Michelangelův otec měl menší politickou funkci podesty (něco jako purkmistr) v obci Chiusi della Verna, ale zrovna v době narození syna se rodině moc finančně nedařilo. Funkce mu brzy končila, takže se celá rodina vrátila zpátky do Florencie.
Kostelík svatého Jana Křtitele v Caprese. Foto: Albarubences, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Caprese_Michelangelo_-_Chiesa_di_San_Giovanni_Battista_-_2023-09-10_22-07-40_001.JPG
Hrad Caprese
První zmínka o hradě v Caprese pochází z roku 1082. Některé jeho zděné stavby včetně čtyřboké věže byly datovány do roku 1100. Jeho strategická poloha vedla k četným sporům o jeho vlastnictví. Hrad plnil svou funkci do 17. století, během té doby byly přistavěny další budovy. V roce 1667 se zřítila část hradeb a století později zemětřesení poškodilo věže, pak už hrad jen chátral.
A to až do roku 1875, kdy byl v Caprese nalezen rodný list Michelangela, což vedlo k obnově hradu a vzniku umělcova muzea. Kromě expozic věnovaných Michelangelovu životu jsou zde k vidění výstavní prostory zasvěcené astronomovi a matematikovi Giovanni Santinimu (1786-1877), zdejšímu rodákovi, a také italskému sochařství z 19. století.
Poustevna Caselle
Kromě opraveného hradu se v Caprese nacházejí i další pamětihodnosti. Nedaleko něho stojí kostel svatého Jana Křtitele, patrona města. Zajímavá je i františkánská poustevna Casella na hřebeni pohoří Catenaia v nadmořské výšce 1 262 metrů n. m., vzdálená od Caprese Michelangelo asi jedenáct kilometrů pěší chůze. Cestu sem lze pojmout i jako cyklistický výlet. Součástí poustevny je malý kostelík. První písemné památky o ní pocházejí z roku 1522. Vybudována byla na počest svatého Františka.
Zdroj: https://capresemichelangelo.net/, mapy.cz
Rodný dům Michelangela v Caprese. Náhledové foto: Frans-Banja Mulder, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Caprese_Michelangelo,_birthplace_of_Michelangelo_-_panoramio_-_Frans-Banja_Mulder.jpg
U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.