Tipy na výlet na Vysočině
Českomoravská vrchovina či jiným názvem Vysočina patří mezi nejnavštěvovanější místa v České republice. Rozkládá se v podstatě od rybníků v jižních Čechách až po nížiny na Moravě. Na své tady přijdou opravdu všichni. Kam tedy zavítat?
Želiv
Jeden z hlavních taháků pro turisty je klášter Želiv. Byl založen ve 12. Století a nachází se ve stejnojmenném městě Želiv. Zároveň se jedná o nejstarší církevní stavbu u nás. Klášter ovšem nezahrnuje pouze jednu budovu, ale celý komplex budov, které vznikaly postupně. Docházelo také k různým přestavbám, například z důvodu požáru v 18. Století. Během sezóny zde probíhají pravidelně prohlídky budovy včetně zdejšího pivovaru. A jestliže vás historie přestane bavit, můžete se jít osvěžit do klášterní restaurace.
Jihlava
Tuto metropoli poznáte nejlépe prostřednictvím naučných stezek, kterých je spousta. Jedna z nich se orientuje na historii Jihlavy, jakožto královského města spojovaného s dolováním stříbra nebo stezka připomínající městské opevnění s bránou Matky Boží. Brána Matky Boží je poslední dochovaná středověká brána, na kterou vidí sám starosta z oken. Další naučná stezka je určena milovníkům hudby. Jihlava je totiž spjata se skladatelem Gustavem Mahlerem, jenž v Jihlavě vyrostl. Tou nejzajímavější stezkou pro děti i dospělé, asi stejně bude stezka napříč vyhlášenými katakombami, kde údajně straší.
Do Skanzenu Veselý Kopec
Jedná se o skanzen lidových staveb na Veselém Kopci. Veselý Kopec najdete na rozhraní Žďárských vrchů a Železných hor. Expozice zahrnuje krásné roubenky a nejrůznější technická zařízení například na vodní pohon. Nejvíce vám vesnický život od poloviny 19. století přiblíží mlýn s varnou povidel. Tento skanzen je prostě jedinečný, také tím, že se jedná o jedinou expozici venku tohoto typu ve Východních Čechách a to v Pardubickém kraji. Každoročně tady také probíhá Veselokopecký jarmark, tentokrát 15. a 16. Července.
Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.