Telč a její unikáty

Patří mezi nejkrásnější a nejcennější městské komplexy na Moravě. V roce 1992 byla Telč přidána  do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. A na co se těšit, pokud na jihozápad Moravy zamíříte?

Tomuto nádhernému městu dominuje půvabný zámek. Původně šlo o hrad, ovšem v 16. století se přestavby ujmul jeho první majitel – Zachariáš z Hradce. Byl to velký fanoušek renesančních mistrů a na zámku je to znát. Dodnes si jeho přítomnost můžeme připomínat. Koneckonců, v srpnu se tu slaví Historické slavnosti Zachariáše z Hradce a Kateřiny z Valdštejna.

Renesance a gotika v jednom

V interiérech a exteriérech zámku se obě tyto období zajímavé mísí. Nechybí tak sgrafity ani štuková výzdoba. Nejvíce ceněny jsou však dobově zařízené interiéry, tvořené převážně původním nábytkem a předměty.

Pokud sem přijdete, nesmíte minout Zlatý sál a prohlídku Kaple Všech svatých. Obojí patří k nejlépe vyzdobeným částem zámku. A potěší i půvabné arkády na nádvoří a pečlivě udržované zahrady.

Zdroj obrázku: commons.wikimedia.org

I samotná Telč toho nabídne hodně

Ale ve hře není jen zámek. Určitě byste měli navštívit i Kostel sv. Jakuba Většího, morový sloup, jezuitský kostel a kostel sv. Jakuba. U posledního jmenovaného doručujeme výstup na věž, z níž se před vámi otevře výhled do širokého i dalekého okolí. Ochoz se totiž nachází ve značné výšce – 31 metrů nad zemí. Nahoru vede celých 162 schodů.

A na co ještě nezapomenout? Čeká tu na vás i nejznámější telčská pověst – Babí hora. Podle pověsti tu žila stará žena se dvěma psy. Místní se však nelíbila a věřili, že hlídá nějaký poklad. A od pomluv nebylo daleko k činům. Proto psy otrávili a ženu zabili. Nic však nenašli. Místo, kde stávala její chalupa, tu prý dodnes je – a říká se mu „Na Krchůvku.“

Zdroj náhledového obrázku: commons.wikimedia.org

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.