Tapenáda – nezbytný doplněk letních posezení. Jeho základem jsou olivy a můžete ho vymazlit na mnohem vyšší level s několika triky
Tapenáda – nezbytný doplněk letních posezení: Tento pokrm s nic neříkajícím názvem (pokud nejste znalec francouzštiny) je skvělým parťákem pro přípravu předkrmů nebo chuťovek k vínu a také vítaným společníkem na pikniku. Zvláště milovníci oliv si přijdou na své.
Co je tapenáda a kde se vzala
Milovníky francouštiny slovo odkazuje na kapary (tapeno). Ale ve skutečnosti v tapenádě kapary titulní roli nehrají , hlavní složkou jsou olivy. Tradičně obsahuje černé (tapenade noire), ale můžete se potkat i s tapenádou ze zelených oliv (tapenade verte) nebo ze sušených rajčat.
Tapenáda pochází z provensálské gastronomie, kde vznikla poměrně nedávno. Poprvé ji připravil šáfkuchar Charles Meynier v roce 1880 a nazdobil s ní rozkrojená vejce natvrdo.
Tapenáda je chuťově velmi výrazná, ale také rozmanitá. K obvyklým dalším složkám patří již zmiňované kapary, ančovičky, česnek, olivový olej a citrónová šťáva. Někdy se přidávají sušená rajčata, chilli papričky, bylinky (provensálské) a další.
Struktura tapenády není nikdy úplně hladká, tím se liší od pesta. Její hustota závisí na tom, jak ji budete používat. Může mít konzistenci pomazánky, nebo hustší náplně či řidší zálivky. Konzistence se většinou dolaďuje olivovým olejem.
Foto: Pixabay
Recept na jednoduchou tapenádu
Ingredience:
- 200 g černých oliv
- 1 hrst kapar
- 4 filátka ančoviček v oleji
- 2-3 stroužky česneku
- olivový olej a citrónová šťáva dle chuti a požadované konzistence
- mletý černý pepř
Postup:
- Tradiční příprava je v hmoždíři, ale klidně použijte mixér.
- Všechny ingredience kromě oleje a citrónové šťávy rozmělněte na hutnou pastu.
- Přidejte olej a pár kapek z citrónu a dolaďte chuť a hustotu.
- Sůl nebývá zapotřebí, obsahuje ji hodně ingrediencí.
- Tapenádu před podáváním dobře vychlaďte.
- Hotová vydrží v uzavřené nádobě v lednici asi týden.
Kde tapenádu využijete
Až si tapenádu připravíte, měli byste také vědět, jak jí správně využít, aby vašim hostům zachutnala co nejvíce.
- Nejjednodušší způsob představuje namazat ji na kousky pečiva nebo krekry a podávat jako předkrm či chuťovku k vínu či pivu. Jednotlivé kousky dozdobte nakrájenými olivami nebo ančovičkami. Tapenáda je bleskurychle hotová a pomůže, když vás překvapí nenadálá návštěva (pokud máte ve spíži potřebné ingredience).
- Tapenáda je skvělá jako dip k vejcím vařeným natvrdo nebo k sýrům i zelenině.
- Úžasně chutná s pečenými bramborami na mnoho způsobů.
- Řidší tapenádu můžete použít jako pesto na těstoviny.
- Hustou pastu vetřete pod kůži nebo vložte dovnitř jako náplň při přípravě provensálského kuřete na citrónech.
- Namažte ji místo másla či majonézy na plátky chleba nebo veky při přípravě sendvičů nebo chlebíčků. Obložte kuřecím masem, sýrem nebo grilovanou zeleninou.
- Při grilování je výborná k málo výraznému masu, jako je kuřecí nebo ryby či jehněčí.
- Hustou tapenádou naplňte šneky nebo záviny z listového těsta. Hodí se i na různé slané koláče.
- Zřeďte ji octem a použijte jako zálivku na salát.
Tapenáda ve zkratce
Pokud se vám nechce příliš číst, pak máme pro vás na závěr malé shrnutí: Tapenáda je provensálský pokrm, který pochází z jižní Francie. Jedná se o pomazánku nebo dip připravovaný především z oliv, kaparů, ančoviček, česneku a olivového oleje. Název „tapenade“ pochází z provensálského slova pro kapary „tapeno“.
Zdroje: https://fresh.iprima.cz/recepty/tapenada-z-cernych-oliv, https://www.apetitonline.cz/lide-jidlo/tapenada-pomazanka-ktera-nese-nazev-po-kaparech-ale-uspokoji-hlavne-milovniky-oliv, https://www.apetitonline.cz/recept/olivova-tapenada-s-rozpecenym-syrem
Náhledové foto: Pixabay
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.