Tam, kde zemřel kníže Rohan: Málokdo ví, komu vzdává čest při výstupu na jednu z nejznámějších rozhleden Českého Ráje

kníže Rohan, rozhledna, Český Ráj, legenda, pověst, Alainova věž

Tam, kde zemřel kníže Rohan: Málokdo ví, komu vzdává čest při výstupu na jednu z nejznámějších rozhleden Českého Ráje. Zasazená do malebné krajiny Českého ráje, stojí jako dojemný památník protkaný úchvatnými výhledy a tragickým příběhem, turistům dobře známá Alainova věž.

Většina turistů ji zná díky tomu, že nabízí jeden z nejúžasnějších výhledů v regionu (pokud se tedy rádi díváte do lesní zeleně) – ovšem málokdo ví, že její historie připomíná předčasnou a zbytečnou smrt mladého šlechtice Alaina Rohana.

TIP: Pozor na novou daň z plýtvání potravinami – platit můžete i vy. 

Jeden nešťastný lov

Alainova věž alias Alainovka, postavená nedaleko města Lomnice nad Popelkou, je výjimečná stavba, a to jak svým názvem, tak konstrukcí. Její romantická, téměř pohádková architektura ostře kontrastuje se smutkem příběhu, který ztělesňuje. Věž nechal postavit kníže Kamil Rohan v roce 1858 podle návrhu architekta Josefa Pruvota a dokončena byla kolem roku 1862. Původně sloužila dvojímu účelu – praktickému i pamětnímu.

kníže Rohan

Foto: Pixabay

Věž nese jméno Alaina Rohana, synovce knížete Kamila Rohana, který tragicky zahynul 28. září 1857 ve věku 27 let. Ke smrti mladého šlechtice došlo při nehodě na lovu na hradě Košťany. Na Alainovu památku byla stavba postavena nejen jako pietní místo, ale také jako zamyšlení nad křehkostí života.

TIP: Extra poplatek za balkon? Klidně, když zasahuje do ulice – a to klidně i ve třetím patře. 

Tuhle rozhlednu nepřehlédnete

Alainova věž je navržena v luxusním novogotickém stylu s osmiúhelníkovým půdorysem, neobvyklým pro lovecké zámečky té doby. Návrh má symbolizovat jak zámeckou vznešenost šlechtických honiteb, tak osobní smutek rohanské rodiny. V průběhu let se věž po druhé světové válce změnila z velkolepého loveckého zámečku na sklad krmiva a v 21. století zchátrala.

Dnes je však opět opravená a veřejnosti přístupná zdarma po celý rok (i když vzhledem k jejímu stáří na vlastní nebezpečí). Určitě se tedy vyplatí se tam zajet podívat.

 

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Alainova_v%C4%9B%C5%BE, https://www.kudyznudy.cz/aktivity/allainova-vez-u-lomnice-nad-popelkou

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.