Tam, kde se utkala Athéna s Poseidonem aneb akropolis
Jde o místo, kde se psaly dějiny – a to nejenom ty lidské, ale i ty božské. Jen málokde se můžete procházet po stejné půdě, kterou podle legendy navštívili samotní bohové. A přitom stačí vyrazit na dovolenou do Řecka a můžete si to vyzkoušet.
A kam? Samozřejmě do Athén a jejich světoznámé akropole. Tyčí se na kopci jako nepřehlédnutelný monument chráněný patronátem UNESCO. První stavbou na tomto místě byl podle posledních průzkumů mykénský hrad z poloviny druhého tisíciletí před naším letopočtem. Ale pak se něco změnilo.
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Božský zápas o patronát nad městem moudrosti
Podle legendy si obyvatelé nově založeného města Athény měli vybrat mezi dvěma řeckými bohy – Athénou a Poseidonem. Zatímco Athéna jim jako dar nabídla malý stromek olivovníku, Poseidon se rozhodl dokázal svou sílu vybudováním studny ve skále – bohužel se slanou vodou. Jak se Athéňané rozhodli je jasné. A vy dnes můžete toto místo navštívit právě na athénské akropoli.
Akropole, to není jenom Athénin chrám
Mnoho lidí dává mezi tyto dva pojmy rovnítko, ale ve skutečnosti tvoří Parthenon neboli chrám bohyně Athény jen malou část celé stavby. Jeho architektura i provedení jsou precizní. Mnohem více obdivu však získávají Propylaje – mohutné hradby okolo celého návrší, přerušované místy sloupovými síněmi a vstupními branami.
Věděli jste, že: ve starověku se chrámy i další stavby mohly honosit pestrými barvami? Dnes si jejich někdejší vzhled lze prohlédnout v nově otevřeném muzeu akropole.
Z vrcholu se pak můžete kochat nádherným výhledem na Egejské moře a přístav Pireus. Zvláště západy slunce tu rozhodně stojí za to. Jen pozor na odnos nepovolených suvenýrů – i za malý kamínek z cesty vám může hrozit vysoká pokuta a za ničení zdiva dokonce vězení!
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.