Také měl váš oblíbený festival letošní ozvučení „na dvě věci?“ Pak přestaňte spílat organizátorům, dost možná jsou v tom nevině
Festival: Zamysleli jste se někdy nad tím, co všechno ovlivňuje kvalitu venkovního ozvučení? Ne nadarmo se říká, že se hudba nejlépe nese večer nebo dokonce v noci – a to navzdory přání většiny městských nebo vesnických samospráv. Pojďme si ale k tématu říct něco víc.
Proč se v noci koncertuje nejlépe?
Důvod je prostý. Jde o to, že v nočních hodinách bývá vzduch u země chladnější a hustší, a to finálnímu zvuku rozhodně svědčí. Zvukové vlny se totiž vždy ohýbají k těmto studeným vrstvám, a v nich se následně odrážejí a zesilují. Zvuk k nám tím pádem letí silnější a přímější cestou. To ovšem ještě není všechno – více k tomu řekla odbornice. „Na šíření zvuku se podepisuje samozřejmě i vlhkost – čím sušší vzduch, tím lépe a na delší vzdálenost zvuk doletí,“ vysvětluje Iveta Králová, Key Segments Manager ze společnosti Ecophon.
Foto: Pixabay
V zimě to zkrátka hrát nebude
Výrazně tlumící efekt na zvuk má naopak sníh. Ten dokáže totiž utlumit zvuk velmi efektivně, třeba na tiché ulici (40 db) až o 7 dB. „A vysvětlení je opět ve fyzice. Od hladkého a tvrdého povrchu se zvukové vlny odrážejí, ale v dutých prostorech šířením zvuku vzniká tření, které se mění na teplo. A sníh není nic jiného než vločky a dutiny. Co se stane s teplem ve sněhu je jasné, a právě tato přeměna a ztráta energie stojí za utlumením zvuku,“ říká Iveta Králová.
Ozvučení na festivalech není snadné
Zvučení venkovních akcí proto patří k těm nejtěžším výzvám, které se před zvukaře staví. Nemají totiž žádnou tvrdou stěnu nebo jiný prostor, odkud by se zvukové vlny odrazily. A předem nemohou ani nic změřit. Pokud je tedy zvukař trochu nezkušený nebo zkrátka a dobře nemá k dispozici aparaturu s dostatečným výkonem, pak nemusí být výsledek akce tak dobrý, jak byste nejspíš chtěli.
Zdroj: Kvalita zvuku na koncertech? Vliv mají suchost vzduchu i denní doba | Protext – PR služby ČTK, Home (ecophon.com)
Náhledové foto: Pixabay
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.