Tajemné Kounovské kamenné řady můžete navštívit za každého počasí
Chcete zažít tajemno? Pak se vydejte ke Kounovské kamenné řadě, která je chráněná jako kulturní památka. Nachází se asi osmnáct kilometrů od Rakovníka u obce Kounov, která byla založena mezi 11. a 12. stoletím. Kamenné řady ale mají daleko starší historii. Co znamenají a kdo je vlastně postavil?
Lidé mají rádi záhady
Luštit záhady se těší všeobecné oblibě. Někdo si vystačí s křížovkami či sudoku, jiní pátrají po paranormálních jevech, s nimiž je možné se údajně setkat na různých místech – na hradech, v městském podzemí i v přírodě. Někteří, kdo se pohybovali v blízkosti Kounovských kamenných řad, zažívali pocity úzkostí. I zvířata se tu prý necítila v nejlepší kůži a o nich lze směle říct, že jsou obdařena šestým smyslem.
Kamenné řady Kounov tvoří tisíce kamenů, jež jsou vyrovnané ve 14 dlouhých řadách na rozloze asi 11 hektarů, a to s téměř přesnou severojižní orientací. Mezi kameny je nepravidelná vzdálenost od 11 do 18 metrů, délka řad je různá od 50 do 350 metrů. Najdete tu kameny zvané Pegas, Gibbon a Gibbon II. Proč tyto kamenné řady označované jako menhiry vznikly, je otázkou bádání.
Kámen Gibbon. Foto autor: Čeneva; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kounovsk%C3%A9_%C5%99ady_(04)_-_Gibon.jpg
Přistávací plocha pro mimozemšťany, kalendář i hranice pastvin
Pod Kounovskými kamennými řadami si můžete představit ledacos. Někdo je má za přistávací plochu vesmírných plavidel mimozemských civilizací. Prozaičtější vysvětlení říká něco o kalendáři, nebo dokonce o hranici pastvin.
Kamenné řady objevil v roce 1934 kounovský učitel Antonín Patejdl. Podařilo se mu mimo jiné zjistit, že ještě koncem 19. století tu byl zachován úplný kamenný kruh s průměrem asi pět metrů. Bohužel se neví, kdy řady vznikly – jestli v pravěku, středověku či novověku. Někteří odborníci pravěký původ odmítli.
Jak se ke Kounovským kamenným řadám dostat
Když se vlakem svezete na železniční stanici Mutějovice, případně využijete svůj vlastní automobil a zaparkujete ho na parkovišti u vlakové zastávky, tak ke kamenným řadám z ní vede žlutě značená turistická trasa, dlouhá asi 2,2 kilometru.
Zdroj: https://www.obec-kounov.cz/kounovske-rady/; https://www.stezky.info/naucne-stezky-stredni-cechy/ns-kamenne-rady-u-kounova-stara-verze.htm
Konouvské kamenné řady. Náhledové foto autor: Ondřej Koníček; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kounovsk%C3%A9_kamenn%C3%A9_%C5%99ady.JPG
U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.