Tahání lidí za rolbou: Kolik stojí nutná absurdita současnosti
Letošní zimní sezona je jak pro provozovatele areálů, tak i pro samotné milovníky zimních sportů doslova tristní. Vleky kvůli vládním opatřením stále stojí a jestli se blýská na lepší časy, nikdo moc netuší. Jakousi klasiku začalo představovat tahání návštěvníků středisek za rolbou. Jde fakticky o jeden z mála způsobů, jak je možné dostat lidi na lyžích nahoru na sjezdovku. Dolů už to bezesporu zvládnou. Kolik vlastně tato služba stojí a jaké jsou podrobnosti, jež se jí týkají? Tyto informace sdělil deníku iDnes ředitel obchodu a marketingu ve středisku Dolní Morava Tomáš Drápal.
Když je zájem
Aktuálně v Pradubickém kraji začínají prázdniny, a tak zájem o službu ještě vzroste. Ke Slaměnce se lyžaři budou tahat dál. Provozovat se bude denně, a to i v rámci večerního lyžování. Proč také ne? Lidé si chtějí užívat volného času na horách.
Sněhová rolba: Zdroj obrázku Pixabay.com
Provoz rolby není nejlevnější
A kolik stojí taková rolba na den? Náklady na její provoz se pohybují kolem 10 000 korun. Je tedy jasné, že na laně není možné tahat jednoho či dva lidi. Minimální počet lyžařů začíná na dvaceti, nicméně rolba utáhne mnohem víc. Lano je určeno pro 50 lidí. Ekonomický je už onen minimální počet lidí, tedy 20.
Kolik stojí jedna jízda vlekové alternativy?
Vyjde na 150 korun. Na první pohled by se to mohlo zdát vcelku dost, nicméně jde o službu, která se prostě musí zaplatit. Zájem je i tak obrovský. Divit se tomu pochopitelně nelze.
Naprosto logický krok
Ekonomická situace skiareálů je tristní. Jde tedy o logickou záležitost. Nějakým způsobem se příjmy zkrátka generovat musí, to je více než jasné. Ztráty provozovatelů jsou obří a pohybují se v řádech statisíců korun denně. V období prázdnin jde klidně i o jeden milion korun za den, což je suma více než obří.
Sněhová rolba: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com
Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.