Tachovské hradby: Svědkové minulých časů. Zažily vpád husitů i švédských vojsk
Asi jedenáct kilometrů od hranice s Německem leží v Plzeňském kraji město Tachov, o němž první písemná zmínka pochází již z roku 1126. Patří tak mezi nejstarší sídla v západních Čechách. Do jeho dějin se zapsala spousta událostí, jež ovlivnily chod města. Byly to nejen husitské války, požáry, ale také násilná rekatolizace v 17. století. Podobně pohnutá bylo i období po druhé světové válce po nástupu komunistického režimu. Z Tachova bylo odsunuto německé obyvatelstvo a město se stalo součástí příhraničního zakázaného pásma. Významné památky postupně chátraly, některé byly odsouzeny k demolici. K výrazné změně došlo až po Sametové revoluci a otevření státních hranic.
Kostel Nanebevzetí Panny Marie
Díky své starobylosti může Tachov nabídnout ke zhlédnutí zajímavé pamětihodnosti. Rekonstrukcí prošla dominanta města – kostel Nanebevzetí Panny Marie, jehož původní podoba byla gotická a pochází z období vlády Karla IV. Nachází se v blízkosti dalších tachovských památek – městských hradeb a kostelíka svatého Václava, který je jeho předchůdcem a je tedy starší. Kostel Nanebevzetí Panny Marie stojí nedaleko ulic Husitská a Krvavá, jejich názvy odkazují k husitskému vpádu do města a k vyvraždění všech tachovských mužů.
Protože kostelík svatého Václava brzy přestal stačit rostoucímu počtu středověkého města, byl postaven právě kostel Nanebevzetí Panny Marie. Do jeho osudu zasáhly četné požáry i husité, kteří, kam přišli, tam ničili. Jiné to nebylo za třicetileté války, kdy pro změnu vše ničila švédská vojska. Naštěstí pro kostel vždy došlo k jeho obnově. Kostel se často ocitl v havarijním stavu. Bylo tomu i v roce 1883, kdy město přistoupilo k jeho přestavbě. Nebyla ovšem poslední, opravou kostel prošel i po druhé světové válce, kdy byla zničena jeho severní část během leteckého náletu.
Přečtěte si: Jak se připravit na toulky zimní přírodou
Výrazná část kostela je věž vysoká 70 metrů s valbovou střechou s věžičkami a v interiéru kostela dominuje hlavní barokní oltář s obrazem Nanebevzetí Panny Marie a dva boční oltáře, jež pocházejí z období po třicetileté válce.
Od roku 2005 se v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Tachově konají varhanní kurzy pro chrámové varhaníky. Účastnit se jich mohou začátečníci i mírně pokročilí hráči, kteří hrají nebo začínají hrát při bohoslužbách a rádi by zdokonalili své dovednosti. Rozšíří si znalosti hudební teorie a naučí se základům varhanní improvizace.
Kostel Nanebevzetí Panny Marie. Foto: Vlach Pavel, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Tachov_(6).jpg
Tachovské hradby
Další tachovské pamětihodností jsou městské hradby. V době svého vzniku ve 13. a 14. století obklopovaly celé středověké královské město, jehož zakladatelem byl král Přemysl Otakar II. Do současnosti se dochovala již jen část hradeb v délce asi 700 metrů, jejíž podoba pochází z lucemburského období. Hradby obklopují historické městské jádro. Tvoří je kamenné zdi silné 1,5 metru a vysoké až 10 metrů.
Původně bylo součástí tachovských hradeb 26 hranolových věží vysokých od 11 do 14 metrů. Z celkového počtu jich zůstalo dvacet jedna, některé ale pouze ve fragmentech. Tachovské městské opevnění je krásnou ukázkou městského hradebního systému u nás. Město patří k málu těch, kde se hradby v takové podobě do současnosti dochovaly. Jinde byly většinou zbourány, aby ustoupily nárokům vycházejících z potřeby rozšíření městské zástavby.
Zdroj: https://www.tachov-mesto.cz/historie-mesta-tachova.html, https://www.kudyznudy.cz/aktivity/mestske-opevneni-v-tachove-jeden-z-nejzachovalej
Tachovské opevnění. Náhledové foto: Benutzer ID 85797, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Tachov-Stadtmauer.JPG
U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.