Symbolika barev na vajíčkách a stuhách pomlázek – seznamte se s nimi, ať se před koledníky neztrapníte
Symbolika barev na vajíčkách a stuhách pomlázek – jak se v ní vyznat, abyste zaručeně neudělali chybu. Pamatujete socialistické Velikonoce? Shánělo se doslova všechno, od potravin po stuhy a barvy na vajíčka. Zvláště se stuhami to byla prekérka. Kdo si nepospíšil nebo neměl známé v galanterii, měl smůlu. Často se pak kupovaly místo klasických stuh ty drahé vyšívané nebo dokonce krajky. S barvami na vajíčka to bylo podobné, kdo nechytil v obchodě ty práškové, musel barvit vejce leda cibulovými slupkami.
Že kdysi existovala nějaká symbolika barev na vajíčkách a stuhách, o tom opravdu nikdo nepřemýšlel. Po příchodu chlapců a vyšupání všeho ženského pohlaví v domě si kluci většinou vybrali sami stuhu a vajíčko podle toho, které se jim líbilo, nebo ho ještě neměli.
Krátce z historie aneb o barvách
Naši předci vajíčka zpočátku barvila jen přírodními barvami, jako byl odvar ze slupek cibule, červené řepy, zeleného obilí, špenátu nebo mrkve. Barvení mělo praktický důvod. V době dlouhého půstu se vejce jíst nesměla, slepičkám to ale nevysvětlíte, že? A zrovna na jaře začaly po dlouhé zimě tak pěkně nést. Aby je lidé uchovali delší dobu, vařili je natvrdo a stáří určovali různými barvami. Protože se jich nashromáždilo hodně, ustálil se zvyk dávat je na Velikonoční pondělí koledníkům.
Barvy a jejich symbolika – co se vyplatí znát?
Jak jsme psali výše, zpočátku bylo barvení ryze praktické. Později, když začala být vajíčka jedním ze základních symbolů Velikonoc, se barvila pouze na červeno. Červená je barva radosti a lásky a pro církev znamená Kristovu krev. Později se začala znovu objevovat i jinak nabarvená vejce a k jednotlivým barvám se přiřadila různá symbolika. S průmyslovými barvami se přidala i modrá a fialová. A co tedy jednotlivé barvy znamenají?
Symbolika barev na vajíčkách a stuhách pomlázek Foto: Pixabay
Červená by se měla vyskytovat výjimečně
Pokud chcete dodržovat symboliku, s touto barvou šetřete. Červené vajíčko totiž dává dívka jen svému milému, je to barva lásky.
Zelená ukazuje sympatie
Světlá zelená naznačí, že k chlapci chováte určité sympatie, tmavě zelená pak, že ho máte v oblibě.
Modrá a fialová barva vyjadřují naději
Podarujete-li chlapce tímto vajíčkem, dáváte mu naději.
Žlutá barva je zákeřná
Ač je to barva slunce a tedy barva pozitivní, přesto znamená naprosté odmítnutí.
Hnědá a černá vlastně nic neznamenají
I když je hnědých vajíček barvených slupkami hodně, tato barva kupodivu žádný význam nemá. Černá se na barvení nepoužívá.
Barevné stuhy a jak na ně
Stuhy na pomlázce nejsou jen ukazatelem toho, kolik dívek už chlapec „pomladil“, jejich barvy mají stejnou symboliku jako vajíčka. Proto na konci koledování bývalo na každé pomlázce vidět, jak si mládenec mezi dívkami stojí. Mašle ale slouží i k tomu, aby „pomlazování“ tolik nebolelo. Proto a také, aby pomlázka nebyla holá a dobře vypadala, si mnozí chlapci na čerstvě upletenou pomlázku uvazovali vždy nějaké stuhy již doma, vždy ale měly bílou barvu. Barevné stuhy pak děvčatům vraceli při večerní tancovačce.
Zdroj: http://www.milujivelikonoce.cz/cs/temata/show/clanky/142-symbolika-barev-na-vajickach-a-stuhach-pomlazek/, https://www.novinky.cz/clanek/zena-velikonoce-co-o-velikonocnich-vejcich-vypovida-jejich-barva-224546, https://m.pikant.cz/vztahy/1086-symbolika-velikonocnich-vajicek-cervene-znamenalo-lasku-zlute-odmitnuti-svuj-vyznam-maji-rovnez-stuhy-na-pomlazce.html
Symbolika barev na vajíčkách a stuhách pomlázek Náhledové foto: Pixabay
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.