Svatební tabule a její pravidla – inspirovat se můžete třeba i ročním obdobím

Svatba

Svatební tabule a její pravidla – inspirovat se můžete třeba i ročním obdobím. Když se řekne svatební hostina, vybaví se nám pravděpodobně na prvním místě zasedací pořádek. Jen sám o sobě toho však příliš nezmůže, pokud si nepohlídáme i další důležité body.

Při jejím plánování totiž nezáleží jen na množství hostů, ale také na způsobu servírování jídla, přítomnost nepříbuzných hostů (např. z řad fotografů nebo hudebníků na akci přítomných apod.) a samozřejmě i na celkové koncepci svatby. Například svatební tabule růžová totiž může působit přeslazeně, romanticky i honosně. Záleží jen na tom, jak se k celé myšlence postavíte.

Svatební tabule zasedací pořádek

Ze všeho nejdříve si dobře promyslete počet svatebních hostů. A zvažte, zda by se nenašlo místo i pro ty často opomíjené, kterými jsou např. fotograf či členové živé kapely (pokud jí na svatbě budete mít). Místo pro odpočinek určitě uvítají a není nic trapnějšího, než když si musí svůj kousek svatebního dortu sníst „na stojáka“ někde v rohu. Nemusíte se bát, že by je „nabídka k sezení“ odváděla od jejich práce. Skutečný profesionál ví, kde je jeho místo.

Foto: Pixabay

Zasedací pořádek připravte předem. Společníky u stolu kombinujte podle jejich věku i zájmů, aby zábava na svatební hostině nevázla. U rodin s malými dětmi pak nezapomeňte na dětskou židli nebo místo pro kočárek. Plánek umístěte ihned ke vchodu do místnosti kvůli snadné orientaci. V čele stolu sedí vždy nevěsta s ženichem po levé ruce. Vedle ženicha sedí matka nevěsty a vedle ní otec nevěsty, u novomanželky to pak platí samozřejmě naopak.

Co nejblíže k novomanželům pak sedí ještě svědkové a nejstarší účastníci celé akce, ostatní hosty je možno usadit volně. Myslete však na to, že partnerské dvojice by neměly sedět vedle sebe (výjimku tvoří jen situace, kdy se s ostatními hosty příliš neznají) a muže se ženami je vhodné usazovat tzv. na střídačku.

Aranžmá aneb inspirace svatební tabule

Pořádáme-li svatbu v restauraci, můžeme nechat vše na personálu. Často jde o služby tzv. v ceně. Ovšem připravte se na to, že nemusí být tak úplně podle vašich představ. Dobrým řešením je kompromis. Požádejte restauraci o ubrusy a běhouny (případně i vázy na květiny) a ostatní si zařiďte svépomocí.

Aktuálně je hitem zejména svatební tabule přírodní, vzdávající hold krásám okolo nás. Vše potřebné (od menu, přes itinerář svatebního dne až po ubrousky) tak mohou zdobit motivy listů, květů a dalších přírodnin. Originálně pak působí svatební tabule z juty laděná do béžovo bíla, ovšem s občasnými barevnými akcenty – například v podobě jmenovek. Ty se snadno mohou proměnit v malé dárky či suvenýry. Stačí, když místo papíru dáte přednost třeba malovaným oblázkům, dřevěným výliskům apod.

Design může být inspirovaný místem i ročním obdobím

Slavíte na zámku? Pak vás skvěle naladí třeba svatební tabule fialová či růžová. Inspirujte se interiérem nebo celkovou atmosférou místnosti. Ovšem ve hře může být stejně dobře i roční období. K zimě se nejlépe hodí svatební tabule modrá, jaro ocení pastelové barvy, léto se s oblibou odívá do odstínů zelené a červené a podzim vezme za vděk žlutou či oranžovou. Fantazii se zkrátka meze nekladou.

  • Zima: Svatební tabule v modré barvě může dodat svatbě zimní pohodovou atmosféru a připomínat ledový palác.
  • Jaro: Jarní svatba může využít pastelové barvy, jako jsou světle modrá, růžová nebo mátová, aby evokovala jarní květiny a čerstvost.
  • Léto: Svatební tabule v odstínech zelené a červené mohou připomenout letní zahrady a slunečné dny.
  • Podzim: Pro podzimní svatbu se hodí tabule v žluté nebo oranžové barvě, které odkazují na podzimní listí a teplou atmosféru.

TIP: Výzdoba svatební tabule by se neměla omezovat jen na samotný stůl. Ve stejném duchu nechte vyniknout i rautovým stolům či vchodu do místnosti.

Co na svatební tabuli nepatří

A na co si dát naopak pozor? Zejména na vysoké nestabilní vázy, vyplněné ještě vyššími kyticemi. Hrozí u nich riziko převrhnutí, ale i utlumení společenské konverzace. Přes vysoké květiny na sebe totiž hosté jednoduše neuvidí. Pozor také na výrazné vůně a silně pylující květiny (typicky lilie). Alergikům mezi přítomnými totiž mohou způsobit pořádný bolehlav.

Dalším častým nešvarem jsou příliš dlouhé ubrusy. Hosté by se do nich rozhodně neměli zamotávat nebo o ně zavadit pokaždé, když budou vstávat od stolu. Ubrusy až na zem patří k rautovým stolům, k těm svatebním určitě ne. Předejdete tak celé řadě nepříjemností.

Zdroj: https://www.izlato24.cz/stranka/svatebni-styly-jak-si-vybrat-tema-vasi-svatby-s1095.html, https://www.novapolana.cz/2018/11/14/svatba_na_jare/, https://www.novapolana.cz/2023/01/31/vyzdoba-svatebni-tabule/

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.