Stylová procházka barokem: Květná zahrada Kroměříž
Máte rádi barokní architekturu v ryze přírodním parkovém a zahradním provedení? Pokud ano, není vhodnějšího místa k návštěvě, než je Květná zahrada Kroměříž. V moravských Aténách, jak je toto krásné bývalé okresní město nazýváno, najdete skutečně zajímavý skvost. Podívat se přitom budete moci i do zdejšího Arcibiskupského zámku s přilehlou zámeckou zahradou. O významu Květné zahrady hovoří i fakt, že byla v roce 1998 zapsána do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví Unesco. Soustřeďme se tedy v krátkosti na její historii a nedílné součásti.
Krátká historie Květné zahrady Kroměříž
K založení této krásné zahrady došlo již v 17. století. Konkrétně se o to zasloužil biskup Karel II. z Lichtenštejna-Kastelkornu, a to v letech 1665–1675. Nakoupil prakticky půdu plnou bažinatých oblastí hned za hradbami tehdejší Kroměříže. Původní název celé zahrady zněl vskutku poeticky, a to Libosad. Raně barokní architektura se snoubí s vlivem Holandska a Itálie. Ostatně svědčí o tom i jména architektů, jimiž byli Filiberto Lucchese a Giovanni Pietro Tencalla. Autory mnoha zdejších kreseb jsou J. van den Nypoort a G. M. Vischer.
Kam se vydat?
Celou zahradu bez větších problémů projdete za několik málo hodin. K dokonalému prozkoumání zdejších prostor postačí pouze půl dne. Rozhodně se vydejte do rotundy osmibokého půdorysu s krásnou interiérovou štukovou výzdobou. Uprostřed stavby se nachází Foucaultovo kyvadlo zavěšené na lanku o délce 25 m. Celou svou dráhu zapisuje do písku. Krásné jsou i exotické skleníky a nový vstup. Čestný dvůr v klasicistním provedení je skvostný.
Projděte se po kolonádě
Celkem 244 metrů dlouhá kolonáda nabízí krásné procházky. V galerii lze shlédnout 44 soch antických bohů. Byly zde i krásné fontány. Zajímavý je pochopitelně i výstup na střechu kolonády, který nabídne krásné výhledy do okolí, a to do všech směrů.
Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.