Student medicíny varuje před ohřívanou rýží: Díky běžnému jevu může být toxická a ohrožovat zdraví

Rýže, vařená rýže, nebezpečná rýže, bakterie, průjem, zvracení

Studentka medicíny varuje před ohřívanou rýží: Může být toxická a ohrožovat zdraví. V posledních měsících se sociální sítě hemží příspěvky varujícími před nebezpečím ohřívání rýže. Zejména na TikToku uživatelé vyjadřovali obavy z toho, že tento zdánlivě nevinný úkon může vést k vážnému onemocnění nebo dokonce smrti.

Nedávné virální video, které sdílela uživatelka TikToku, která je studentem medicíny, nechalo mnoho diváků přemýšlet, zda by ještě někdy měli ohřívanou rýži jíst. Video hovořilo o jevu, který způsobuje, že rýže se po ohřátí může stát nebezpečnou. Je to ale opravdu tak vážné? Je vaše příští jídlo ze zbytků rýže skutečně hrozbou pro vaše zdraví?

TIP: Pozor na to, kde se stravujete venku. Do Čapího hnízda rozhodně nechoďte nebo omdlíte

Viník: Bacillus cereus

Jádrem této paniky je bakterie Bacillus cereus. Tato bakterie se vyskytuje v různých potravinách, včetně rýže. Ve formě spor může Bacillus cereus přežít proces vaření, a pokud je rýže ponechána delší dobu při pokojové teplotě, mohou se tyto spory množit a uvolňovat toxiny.

Studentka medicíny varuje před ohřívanou rýží

Foto: Pixabay

Tyto toxiny mohou způsobit otravu jídlem, která vede ke dvěma typům onemocnění: emetickému (zvracení) a průjmovému. Typ zvracení je obvykle spojen se škrobnatými potravinami, jako je rýže, a příznaky mohou začít již jednu až pět hodin po konzumaci kontaminované potraviny. Průjmový typ se naproti tomu projevuje déle, přibližně šest až patnáct hodin, a je častěji spojován s omáčkami, polévkami a vařenou zeleninou.

TIP: Nepropadl vaší nemovitosti povinný energetický štítek? Pokud ano, rychle to napravte, jinak hrozí obří pokuta

Klíčovým faktorem je zde způsob skladování rýže po uvaření. Nebezpečné není ohřívání, ale nesprávné skladování před ohřevem.

Nebezpečná zóna: teplota a čas

Pokud je rýže ponechána při pokojové teplotě, zejména mezi 4 °C a 60 °C, dostává se do tzv. nebezpečné zóny. V této oblasti se daří bakteriím, jako je Bacillus cereus, a množí se. Rýže, která je vlhkou potravinou bohatou na sacharidy, poskytuje těmto bakteriím ideální prostředí pro rozkvět.

Zásadní chybou, které se většina lidí dopouští, je ponechání uvařené rýže při pokojové teplotě příliš dlouho před jejím zchlazením. Pokud rýže ležela déle než dvě hodiny, je mnohem pravděpodobnější, že se v ní začaly množit škodlivé bakterie. I když rýži později znovu ohřejete, spory Bacillus cereus mohou přežít vysoké teploty, což znamená, že opětovné ohřátí rýže je nemusí nutně zničit ani toxiny, které produkují. Pokud ji tedy budete skladovat správně, nic vám nehrozí.

 

Zdroj: https://www.kupi.cz/magazin/clanek/24446-nebezpeci-ohrivani-ryze?, https://www.webmd.com/food-recipes/food-poisoning/what-is-bacillus-cereus

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.