Strom smrti opravdu existuje! Rozloží vás zaživa
S účinky tohoto stromu se již pár lidí setkalo a nikdy to nedopadlo dobře. Tento strom vypadá nádherně a zcela nevinně. Pyšní se vzrostlou korunou, zářícími listy a plody, které se dají přirovnat jablíčkům. Ale jeho plody nesmíte za žádnou cenu trhat – poleptáte si ruce, přijdete o oči nebo vás to zabije.
Dokonce si jedna paní při procházce podél pobřeží Karibského ostrova Tobago se svým společníkem všimla sladce vonícího zeleného ovoce mezi kokosy a mangem. Bohužel se paní rozhodla plody ochutnat. Sladká chuť byla rychle nahrazena nesnesitelným svíráním v krku a pocitem pálení. Plody patří stromu mancinella, který roste v tropických oblastech jižní Severní Ameriky, Střední Ameriky, severní části Jižní Ameriky a Karibiku.
Obávaný strom smrti
Ve španělském dialektu má strom i jiný název – Arbol de la muerte, což doslova znamená strom smti, který má své místo i v Guinessově knize rekordů jako nejnebezpečnější strom na světě. V souladu s Floridskou organizací pro výživu a zemědělství je každá část tohoto stromu škodlivá. Interakce nebo požití jakékoli jeho části může být skutečně smrtící!
A to není vše. Strom produkuje hustou, hladkou mízu, která vytéká z kůry, listí a ovoce. V případě, že se střetne s kůží, může míza způsobit vážné zranění srovnatelné s popáleninami, protože obsahuje řadu jedů, jako je phorbol. Opravdu nesmíte ani stát pod tímto stromem! Phorbol je vodou rozpustná látka. Když prší, kapky deště nesoucí tuto mízu vás mohou vážně popálit!
Místní tyto stromy nemohou ani pokácet
Kvůli velkému nebezpečí jsou stromy označeny červenými kříži neboli výstražnými značkami a cedulemi. Jejich poselství je zřejmé – nepřibližujte se k těmto stromům, jsou nebezpečné. Ať už jsou stromy sebevíce jedovaté, stromy mají pro prostředí velký význam, protože jeho silná struktura zajišťuje ostatní stromy na pobřeží před zničením větrem, je neuvěřitelně obtížné jej strhnout.
Při spalování dřeva byly podrobně popsány negativní dopady, jako je podráždění očí nebo krátké poškození zraku způsobené kouřem. Nemluvě o dopadech dýchání kouře. Velkým pomocníkem je však slunce. Tesaři v Karibiku využívají tyto stromy k výrobě nábytku. Opatrně nařezávají kmeny, aby vyschly na slunci a zneutralizovala se škodlivá míza.
Zdroje info: zprávy.tiscali.cz, novinky.cz
Náhledové foto: Flickr, haroldbakker, https://www.flickr.com/photos/haroldbakker/4848367193/