Středověký skalní hrad, Samuelova jeskyně, kemp s písčitými plážemi, lesní divadlo, rozhledna Na stráži. To vše najdete ve Sloupu v Čechách
Tato destinace je velmi oblíbená, jelikož se zde nachází dětmi oblíbené koupání v Radvaneckém rybníku s písčitou pláží i lanový park, a stejně tak i spousta turistických zajímavostí. Zprvu nebudete vědět, kam dřív skočit, taková je sloupská turistická nabídka. Navíc jsou téměř všechna zajímavá místa rozeseta tak, že jsou doslova na dohled a nemusíte se za nimi trmácet spoustu kilometrů. V pohodě si je budete moci prohlédnout a zároveň se kochat krásnou čistou přírodou, za kterou s oblibou turisté vyjíždějí. Obec Sloup v Čechách se nachází v českolipském okrese na severu Čech.
Doporučujeme si výlety naplánovat, takže začínáme:
Za zhlédnutí rozhodně stojí zdejší skalní hrad, který je vystavěn na osamělé skále. Délka skály činí sto metrů a šířka zhruba šedesát metrů. Vznik tohoto objektu sahá až do čtrnáctého století, avšak není zřejmé, zda se jednalo o panské sídlo nebo dobrý úkryt pro obyvatele v dobách válečného ohrožení. Hrad získával svou podobu postupně různými nástavbami. Dnes vás čeká na sloupském hradu spousta překvapení. Prozradíme například kukátkové divadlo, sluj laskavé smrti, malé rozárium pnoucích růží, vyhlídku s barevnými sklíčky, terasy vinice a mnohé další.
Tento unikátní skalní hrad je krásný nejen ve dne, ale jeho zvláštnost vyniká zejména v noci, kdy je kombinovaně nasvícen zvenčí zdálky a zblízka. Nicméně jeho konečný vzhled a majestátnost vyvolává zvláštní pocity genia loci… Přijďte a posoudíte sami.
Již přes 100 let stojí na vrcholu terasy sloupského hradu tajemný mnich, který shlíží na okolní krajinu dalekohledem
Kdo je onen tajuplný muž? Je jím místní rodák Samuel Görner, jenž se rozhodl pro život poustevníka a v roce 1718 si vyhloubil nedaleko odtud ve skále obydlí, kde přebýval celých 17 let. Ač byl vyučený okrasný zahradník, věnoval se výrobě dalekohledů a brýlí. Tento příbytek je dodnes známý pod jménem Samuelova jeskyně, která je volně přístupná a můžete si prohlédnout jak skalní kuchyň, tak i obytnou místnost s okny.
Menší děti k výstupu do Samuelovy jeskyně budete muset trochu povysadit, ale určitě to zvládnou. Navíc se budou moci vyšplhat na pěkné vyhlídky, které vedou chráněny zábradlím až na vrcholky s pěkným rozhledem.
Samuel měl pestrý život. Několikráte se stěhoval a vydal se i na poutní cestu do Říma. Ačkoliv žil sám a nikomu neškodil, traduje se, že byl jednou v noci přepaden, oloupen a zavražděn.
Proč zdobí skalní hrad socha poustevníka?
Další pověst vypravuje, že Samuel, výrobce dalekohledů a jiných optických pomůcek, svým dalekohledem nepozoroval krajinu a skalnaté vyhlídky. Nýbrž opuštěnou jeskyni, kde jeho bratr dováděl se svou milou. A Samuel samou závistí až zkameněl…
Rozhledna Na stráži poskytne nádherný výhled
Stojí za to si k ní vyšlápnout, protože výhled vám předestře krajinu plnou romantických zákoutí a skalních výběžků. Nabídnou se vám i výhledy na část Lužických hor i dominantu Nového Boru, vrchol Klíč. Potěšíte i děti, když je zavedete k zajímavému výběžku s medvědem, který se nachází u rozhledny.
Bohužel restaurace přístupná není, ale místní občerstvení na rozhledně vám předloží dokonce i chuťovky z domácí kuchyně, takže se budete moci posilnit na další výlety.
Zdroj: http://www.luzicke-hory.cz/mista/index.php?pg=zmslohc, http://www.hradsloup.cz
Náhledové foto: Taťana Veselá, Radvanecký rybník
V Čechách je krásně, tak proč někdy nevyrazit za hranice všedních dnů...?