Středomořská válka o turisty: Loňské ceny zřejmě neobstojí
Na slovo sleva slyší prakticky každý a v případě dovolených se stává tento výraz doslova magickým. Hodně diskutované je v poslední době především to, jestli zůstanou loňské ceny, nebo se naopak něco změní. Obří manévrovací prostor zřejmě majitelé hotelů a jiných ubytovacích kapacit mít nebudou, přesto lze předpokládat, že s cenami hýbat budou, a to jak nahoru, tak i dolů. Podívejme se tedy, na čem situace závisí a jak jsou na tom jednotlivé země. Každý stát se totiž staví k situaci po svém.
Turecko jako hybatel dění
Jedním z nejdůležitějších hráčů na tomto poli je bezesporu Turecko. Právě v této zemi jsou typické velmi nízké ceny za ubytování. Nyní je tady navíc volných zhruba 1,5 milionu lůžek. Turecko v letošním roce počítalo se zhruba 58 miliony návštěvníky. Ještě ale nereaguje a ceny nijak neupravuje. V podstatě vyčkává. Kapacita ubytování dle Turků má být snížena na 60 % kvůli bezpečnosti. Všechno také d značné míry závisí na leteckém spojení a jeho obnově. Létat by podle všeho měly spoje jak charterové, tak i nízkonákladové aerolinky. Vše bude záležet na zájmu cestujících.
Istanbul: Zdroj obrázku Pixabay.com
Zajímavá nabídka na Sicílii
Právě tady se majitelé ubytovacích kapacit snaží nalákat na to, že ke třem noclehům dají jeden zdarma. Ve Španělsku, kam budou moci vyrazit zahraniční turisté od 1. července, mají akce dvou za cenu jednoho. Některé hotely dokonce nabízejí poukazy na ubytování se slevou, jež jsou platné až do roku 2022!
Sicílie: Zdroj obrázku Pixabay.com
Chorvatsko je na turismu životně závislé
Pokud nepřijedou do Chorvatska turisté v dostatečné míře, může této zemi hrozit až kolaps. Pro mnoho zemí včetně naší jde ovšem o autem nejdostupnější přímořskou destinaci. Lidé tak nejsou odkázáni na letadla. Epidemiologická situace je tady také stabilní. Za nepříjemnost lze považovat snad jen fakt, že Slovinci rozdávají poukazy v hodnotě 200 eur na dovolenou v tuzemsku.
Dubrovník: Zdroj obrázku Pixabay.com
Řecko není nejlevnější
Restart sezony vyhlížejí i v Řecku a slibují snížení daně na nealko a podobné akce. Přesto je třeba počítat s poměrně vysokými cenami. Německé cestovky nabízejí zájezdy do čtyřhvězdičkových hotelů na Krétě za 110 až 1300 eur, což není nejméně. Přesto se za tuto cenu loni prodávaly mimosezónní zájezdy. Bude to právě Německo, jež ovlivní cestovatelské dění. Vyrazit mimo svou zemi hodlá dle průzkumu v létě přes 80 % Němců.
Parthenon: Zdroj obrázku Pixabay.com
Dovolená: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com
Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.